ZÁPCHA
Zápcha patrí trvalo medzi najčastejšie hlásené GI symptómy. Zápcha môže spôsobiť podráždenosť a náladovosť, zvýšený stres, úzkosť a poruchy spánku. Používanie stravy a doplnkov na riešenie a zvládanie zápchy môže pomôcť pri liečbe základnej príčiny, nielen symptómov.

VÝSKUM
RÝCHLE FAKTY

Zápcha je zriedkavé vyprázdňovanie alebo sťažený priechod stolice a je kvantifikovaná ako menej ako 3 stolice za týždeň. Zápcha sa môže vyskytnúť raz za čas alebo môže byť chronická a konzistentná.
Gastrointestinálne ťažkosti sú u detí s autizmom veľmi časté, pričom zápcha je jednou z najčastejších.
U detí s ASD bola trikrát vyššia pravdepodobnosť, že budú mať GI symptómy, ako u rovesníkov s typickým vývojom.
Závažnosť gastrointestinálnych symptómov pozitívne koreluje so závažnosťou autizmu a môže prispieť alebo zhoršiť niektoré symptómy, ako sú:
-> Podráždenosť a náladovosť
-> Poruchy spánku
-> Seba-urážlivé správanie
-> Pózovanie
-> Zvýšený stres a úzkosť
-> Rigidno-kompulzívne správanie
-> Obmedzené stereotypné správanie
-> Agresívne správanie

Existuje niekoľko spôsobov, ako môže lekár diagnostikovať zápchu.
-> Otázkami súvisiacimi so symptómami, zdravotnou alebo rodinnou anamnézou
-> Fyzikálne vyšetrenie na počúvanie zvukov čriev alebo pocit citlivosti
-> Laboratórne testy vrátane krvných testov, endoskopie, kolonoskopie alebo tranzitných štúdií

Zápcha môže byť primárna (spôsobená priamo špecifickým zdravotným problémom) alebo sekundárna (vedľajší účinok iného základného ochorenia alebo liekov)
Chronická zápcha môže viesť k stavu nazývanému enkopréza, čo je nedobrovoľný únik stolice u detí. Je to bežný stav u detí s autizmom v dôsledku zvýšenej miery gastrointestinálnych problémov, zápchy a zadržiavania v tejto populácii.

ZNAKY/PRÍZNAKY:
-> Menej ako 3 stolice za týždeň
-> Stolica, ktorá je tvrdá, suchá, hrudkovitá a môže tiež zapáchať
-> Namáhanie sa pri stolici alebo bolesť konečníka s pohybmi čriev
-> Bolesť brucha, nadúvanie, natiahnutie brucha alebo držanie tela, pri ktorom sa dieťa nakloní nad niečím, aby vyvíjalo tlak na brucho, aby zmiernilo bolesť
-> Pocit neúplného vyprázdňovania, že nie všetka stolica prešla
-> Slabý rast a/alebo nedostatok chuti do jedla môže byť dôsledkom chronickej zápchy
-> Fekálna inkontinencia je spojená so zápchou
-> Enuréza alebo inkontinencia moču sú spojené so zápchou v dôsledku stlačenia močového mechúra nárazom stolice v konečníku

SÚVIS MEDZI STRAVOVANÍM A ZÁPCHOU
Existuje celý rad možných nutričných príčin zápchy, vrátane:
-> Nedostatok vlákniny a/alebo tekutín v strave (dehydratácia)
-> Doplnky železa alebo vápnika môžu spôsobiť zápchu.
-> Naopak, suplementácia horčíkom môže zmierniť zápchu.
-> Hypotónia (nízky svalový tonus) v gastrointestinálnom trakte
-> Môže to súvisieť s mitochondriálnou dysfunkciou
-> Citlivosť na mlieko alebo iné potraviny
-> Minimálny príjem potravy
-> Bakteriálna nerovnováha alebo premnoženie kvasiniek

Riešenie týchto výživových príčin môže vyriešiť zápchu.
-> Zvážte odstránenie reaktívnych potravín (bežnými vinníkmi sú mliečne výrobky alebo pšenica)
-> Pridajte do stravy viac vlákniny (alebo doplňte prebiotiká, ak je dieťa vyberavé)
-> Zvýšte príjem vody a tekutín
-> Zmiešajte mleté ľanové semiačka alebo chia semienka s ovsenými vločkami alebo do smoothie
-> Melasa môže pomôcť pri zápche, ale mala by sa používať iba krátkodobo

ÚVAHY DOPLNKU PRI ZÁPCHE
-> Vyskúšajte citrát horečnatý na uľahčenie vyprázdňovania
-> Zvážte prebiotiká na zvýšenie príjmu vlákniny, ak je dieťa vyberavé
-> Kvalitné probiotiká. Existuje výskum, ktorý naznačuje, že probiotiká obsahujúce určité kmene môžu byť užitočnejšie pri zápche, vrátane: Lactobacillus casei, reuteri a acidophilus a Bifidobacterium breve, bifidum, longum a infantis.
-> MCT olej môže pomôcť pri zápche

ÚVAHY O ŽIVOTNOM ŠTÝLE PRI ZÁPCHE
Iné príčiny zápchy môžu byť medicínske, behaviorálne, environmentálne alebo dokonca situačné, vrátane:
-> Zadržiavanie stolice alebo ignorovanie nutkania na stolicu môže spôsobiť spätnú absorpciu vody v hrubom čreve a neskôr sťažiť odchod stolice. Môže to byť spôsobené tým, že sa dieťa ponáhľa, je zaneprázdnené niečím zaujímavým, zo strachu alebo v snahe vyhnúť sa bolesti spojenej s pohybom čriev. Príznakmi toho môže byť státie na prstoch, kývanie dopredu a dozadu alebo stuhnutie nôh, aby sa stiahol konečník a zabránilo sa priechodu stolice.

-> Nedostatok fyzickej aktivity, ktorý pomáha rýchlejšiemu pohybu stolice cez črevá, takže sa menej vody vstrebáva a stolica je ľahšia.
-> Lieky používané na liečbu záchvatov, diuretiká, lieky používané na liečbu depresie, lieky proti bolesti, psychiatrické lieky, lieky na alergiu
-> Stavy ako štítna žľaza, hormonálne alebo metabolické poruchy
-> Cestovanie alebo zmena bežnej rutiny
-> Riešenie faktorov životného štýlu môže zmierniť alebo vyriešiť zápchu. Často nie je hlavnou príčinou zápchy jeden faktor, ale viacero faktorov.

ODPORÚČANIA:
• Kúpte sa v Epsomskej soli (síran horečnatý).
• Zvážte vyskúšanie skenar terapie, ktorá vám pomôže s Vašimi problémami, (viac v sekcií služby, článok- skenar terapia)
• Tak isto chiropraktická starostlivosť môže byť užitočná na zmiernenie zápchy.

Deti by mali mať každý deň aspoň 60 minút fyzickej aktivity.
Fyzický pohyb môže tiež podporiť pohyby čriev.

UPOZORNENIE:
Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.

ZÁPCHA A AUTIZMUS VO VÝSKUME
PREVALENCIA

U detí s ASD bola väčšia pravdepodobnosť prijatia do nemocnice po návšteve pohotovostného oddelenia pre zápchu ako u detí s inými chronickými ochoreniami alebo bez chronických ochorení.
Vo výskumných štúdiách o gastrointestinálnych symptómoch a deťoch s ASD patrí zápcha medzi najčastejšie uvádzané GI symptómy.
Zápcha je najčastejším GI symptómom u ľudí s ASD.

MIKROBIÓM A ZÁPCHA
Zápcha bola spojená s rôznymi bakteriálnymi vzormi u autistických subjektov, charakterizovaných vysokými hladinami baktérií Escherichia/Shigella a Clostridium cluster XVIII.
Baktérie produkujúce butyrát, ako napríklad baktérie patriace do klastrov Clostridium IV a XIV a môžu modulovať zápchu a mastné kyseliny s krátkym reťazcom u pacientov so zápchou a s
autizmom.

PRÍZNAKY A SÚČASNE SA VYSKYTUJÚCE STAVY
U detí s ASD bola trikrát vyššia pravdepodobnosť, že budú mať GI symptómy, ako u rovesníkov s typickým vývojom.
U dieťaťa so základnou neurologickou diagnózou alebo vývojovým oneskorením môže podráždenosť naznačovať, že v kontexte črevnej dysmotility môže byť prítomná zápcha.
Chronická zápcha môže u detí spomaliť rast.
Zistili sa súvislosti medzi zápchou s poruchami spánku a súvislosti so zápchou a s poruchami reči.
Medzi atypické prejavy indikujúce zápchu patrí sebaobťažujúce správanie, držanie tela, ako je ohýbanie sa nad nábytkom, grimasy, držanie brucha, stláčanie nôh k sebe, chôdza s úzkou chôdzou na zadržanie stolice.
Ukázalo sa, že zvýšený stres a úzkosť, rigidné kompulzívne správanie a problémy so spánkom sú spojené s GI symptómami pri ASD, najmä so zápchou.
U starších detí s väčšou úzkosťou bola o 11 % vyššia pravdepodobnosť, že budú mať problémy so zápchou.
Medzi deťmi a dospievajúcimi s ASD bola zistená súvislosť medzi funkčnými symptómami zápchy a rigidno-kompulzívnym správaním.
Príznaky zvýšeného GI sú spojené so zvýšeným problémovým správaním, ako je seba-poškodzujúce správanie, obmedzené stereotypné správanie, agresívne správanie, problémy so spánkom a problémy s pozornosťou u ASD aj u typických detí.
Medzi časté gastrointestinálne prejavy mitochondriálnych porúch patrí zápcha, zlá chuť do jedla, dysfunkcia gastroezofageálneho zvierača, dysfágia, vracanie, gastroparéza, GI pseudoobštrukcia, hnačka alebo pankreatitída a hepatopatia.

LIEČBA
Predpokladá sa, že probiotiká majú pozitívny vplyv na črevné mikrobiálne komunity a menia hladiny špecifických potenciálne škodlivých metabolitov u detí s ASD.
Masáž brucha môže zmierniť zápchu tým, že stimuluje peristaltiku, skracuje čas prechodu hrubým črevom a zvyšuje frekvenciu pohybov čriev, pričom znižuje nepohodlie a bolesť.
Suplementácia čiastočne hydrolyzovanej guarovej gumy do stravy detí s ASD so zápchou pomohla zlepšiť symptómy zápchy a črevnej dysbiózy, čo následne pomohlo zmierniť hladinu cytokínov zápalu v sére a podráždenosť správania.

REFERENCIE:
Afzal NA, Tighe MP, Thomson MA. Constipation in children. Ital J Pediatr. 2011;37:28.
Neumeyer AM, Anixt J, Chan J, et al. Identifying Associations Among Co-Occurring Medical Conditions in Children With Autism Spectrum Disorders. Acad Pediatr. 2019;19(3):300-6.
Holingue C, Newill C, Lee LC, Pasricha PJ, Daniele Fallin M. Gastrointestinal symptoms in autism spectrum disorder: A review of the literature on ascertainment and prevalence. Autism Res. 2018;11(1):24-36.
Navarro F, Liu Y, Rhoads JM. Can probiotics benefit children with autism spectrum disorders. World J Gastroenterol. 2016;22(46):10093-102.
Sparks B, Cooper J, Hayes C, Williams K. Constipation in Children with Autism Spectrum Disorder Associated with Increased Emergency Department Visits and Inpatient Admissions. J Pediatr. 2018;202:194-8.
Information, H., Diseases, D., Constipation, D., Center, T. and Health, N., 2020. Diagnosis Of Constipation | NIDDK. [online] National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases. Available at: <https://www.niddk.nih.gov/health-information/digestive-diseases/constipation> [Accessed 19 September 2020].
Bramati-Castellarin I, Patel VB, Drysdale IP. Repeat-measures longitudinal study evaluating behavioural and gastrointestinal symptoms in children with autism before, during and after visceral osteopathic technique (VOT). J Bodyw Mov Ther. 2016;20(3):461-70.
Finsterer J, Frank M. Gastrointestinal manifestations of mitochondrial disorders: a systematic review. Therap Adv Gastroenterol. 2017;10(1):142-54.
McClurg D, Lowe-Strong A. Does abdominal massage relieve constipation. Nurs Times. 2011;107(12):20-2.
Chao HC, Chen SY, Chen CC, et al. The impact of constipation on growth in children. Pediatr Res. 2008;64(3):308-11.
Ofei SY, Fuchs GJ. Constipation Burden in Children with Autism Spectrum Disorder: Emergency Department and Healthcare Use. J Pediatr. 2018;202:12-3.
Inoue R, Sakaue Y, Kawada Y, et al. Dietary supplementation with partially hydrolyzed guar gum helps improve constipation and gut dysbiosis symptoms and behavioral irritability in children with autism spectrum disorder. J Clin Biochem Nutr. 2019;64(3):217-23.
Strati F, Cavalieri D, Albanese D, et al. New evidence on the altered gut microbiota in autism spectrum disorders. Microbiome. 2017;5(1):24.
Lefter R, Ciobica A, Timofte D, Stanciu C, Trifan A. A Descriptive Review on the Prevalence of Gastrointestinal Disturbances and Their Multiple Associations in Autism Spectrum Disorder. Medicina (Kaunas). 2019;56(1):E11.
Furuta GT, Williams K, Kooros K, et al. Management of constipation in children and adolescents with autism spectrum disorders. Pediatrics. 2012;130 Suppl 2:S98-105.
Marler S, Ferguson BJ, Lee EB, et al. Association of Rigid-Compulsive Behavior with Functional Constipation in Autism Spectrum Disorder. J Autism Dev Disord. 2017;47(6):1673-81.
Liu S, Li E, Sun Z, et al. Altered gut microbiota and short chain fatty acids in Chinese children with autism spectrum disorder. Sci Rep. 2019;9(1):287.
Martínez-González AE, Andreo-Martínez P. The Role of Gut Microbiota in Gastrointestinal Symptoms of Children with ASD. Medicina (Kaunas). 2019;55(8):E408.
Ferguson BJ, Dovgan K, Takahashi N, Beversdorf DQ. The Relationship Among Gastrointestinal Symptoms, Problem Behaviors, and Internalizing Symptoms in Children and Adolescents With Autism Spectrum Disorder. Front Psychiatry. 2019;10:194.
Restrepo B, Angkustsiri K, Taylor SL, et al. Developmental-behavioral profiles in children with autism spectrum disorder and co-occurring gastrointestinal symptoms. Autism Res. https://doi.org/10.1002/aur.2354
Iyer MM, Skokos E, Piombo D. Chiropractic Management Using Multimodal Therapies on 2 Pediatric Patients With Constipation. J Chiropr Med. 2017;16(4):340-345. doi:10.1016/j.jcm.2017.06.004

Autor:
Nina Pavlovičová