VYSTAVENIE PLESNIAM
Vystavenie plesniam a mykotoxínom môže spôsobiť vážne zdravotné problémy a neurotoxicitu, ak sa nerieši. Výskum ukazuje, že deti s PAS majú viac mykotoxínov v telesných tekutinách ako kontrolné skupiny, a to aj s ohľadom na ich súrodencov, ktorí by mali zdieľať rovnaké prostredie a stravovacie návyky.

VÝSKUM
RÝCHLE FAKTY O PLESNIACH

Pleseň je huba, ktorá môže spôsobiť celý rad závažných nepriaznivých účinkov na zdravie. Pleseň má tendenciu rásť na miestach s vyššou vlhkosťou, ako sú kúpeľne, strechy, okná, potrubia alebo tam, kde došlo k záplavám. Najbežnejšie vnútorné plesne sú Cladosporium, Penicillium a Aspergillus.
Plesne sa často zamieňajú s kvasinkami. U vnímavých jedincov môže byť možná sprievodná infekcia plesňami a kvasinkami (ako Candida).
Výskum autizmu a plesní je v rozpore. Niektoré štúdie ukazujú, že existujú súvislosti s abnormalitami mozgu a pľúc.
Jeden veľký prehľad ukázal, že vystavenie plesniam a mykotoxínom môže ovplyvniť nervový systém, priamo alebo prostredníctvom aktivácie imunitných buniek, a tak prispievať k neurovývinovým poruchám, ako je porucha autistického spektra.
Iné štúdie však neukazujú žiadnu súvislosť medzi expozíciou mykotoxínom a rozvojom autizmu.

Dôležité je, že pleseň je neurotoxická a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy komukoľvek, dokonca aj bez autizmu. Rôzne typy plesní a rôzne úrovne expozície budú mať rôzne účinky na zdravie.
Prípadová štúdia dokončená v auguste 2020 ukázala „úplné uzdravenie“ z autizmu po liečbe Aspergillus antifungálnymi liekmi Itraconazole a Sporanox. Okrem toho si dieťa vyvinulo vynikajúce akademické, atletické a hudobné schopnosti. Zotavenie sa zhodovalo s výrazným znížením močových markerov kolonizácie Aspergillus.

STRUČNÉ FAKTY O MYKOTOXÍNOCH
Mykotoxíny sú metabolity produkované plesňami alebo inými hubami. Sú schopní poškodenia, choroby a dokonca aj smrti. Vyskytujú sa prirodzene a možno ich nájsť v potravinách a životnom prostredí. Účinky mykotoxínov môžu byť krátkodobé alebo dlhodobé (t. j. imunitná nedostatočnosť a rakovina). Mykotoxíny sú teratogénne, mutagénne, nefrotoxické, imunosupresívne a karcinogénne.
Mykotoxíny môžu prispievať ku gastrointestinálnym problémom, ako je malabsorpcia, atrofia klkov, syndróm netesného čreva, zápal a inhibícia syntézy bielkovín. To môže ovplyvniť rast a vývoj.
Mykotoxíny môže byť ťažké odhaliť, pretože sú malé a môžu sa pohybovať dovnútra a von z buniek. Nie sú ľahko zistiteľné v krvi, takže panel moču môže byť lepším vyjadrením nahromadenia mykotoxínov. Mykotoxíny nie sú len vdychované prostredníctvom životného prostredia, ale môžu byť konzumované aj prostredníctvom potravy. Mykotoxíny sú často odolné voči väčšine metód spracovania potravín, vrátane tepla.
Príklady mykotoxínov zahŕňajú aflatoxíny (M1, B1, B2, G1, G2), ochratoxín A, fumonizíny a gliotoxín, aby sme vymenovali aspoň niektoré.
V štúdii, ktorá sa zaoberala mykotoxínmi medzi deťmi s PAS a kontrolnou skupinou bez ASD (súrodenci a iné ako rodičia), boli hladiny mykotoxínov v moči a sére výrazne odlišné.
Tieto výsledky ukazujú, že deti s PAS majú významné množstvo niekoľkých mykotoxínov vo svojich telesných tekutinách s ohľadom na kontrolné skupiny, dokonca aj s ohľadom na ich súrodencov, ktorí by mali zdieľať rovnaké prostredie a stravovacie návyky.

ZDROJE PLESNÍ+ MYKOTOXÍNY
Domáca expozícia:

o Stropné obklady
o Drevo
o Tapeta
o Izolácia
o Sadrokartónové dosky
o Koberec
o Látka a čalúnenie

Potravinové zdroje:
o Syry alebo kyslomliečne výrobky (kyslá smotana, gorgonzola atď.)
o Jedlé huby (huby, hľuzovky)
o Obilniny (najmä pšenica, ryža a ovos)
o Orechy (najväčším prispievateľom sú arašidy a kešu)
o Sušené ovocie (marhule, datle, figy, hrozienka atď.)
o Ovocné šťavy
o Ocot a potraviny obsahujúce ocot (myslím: majonéza, kečup, kyslé uhorky, horčica a pochutiny)
o Balené mäso (slanina, párky v rožku, saláma, hovädzie mäso, údené ryby atď.)
o Káva

ZNAKY/PRÍZNAKY
o Problémy s dýchaním (dutiny, astma, alergie atď.)
o Neurologické problémy (mozgová hmla, nepozornosť, zmätenosť, dezorientácia)
o Gastrointestinálne problémy (malabsorpcia, syndróm netesného čreva, zápal atď.)
o Únava a slabosť
o Bolesti a svalové kŕče
o Nezvyčajná bolesť
o Bolesti hlavy alebo migrény
o Citlivosť kože/vyrážky
o Výkyvy nálad
o Chuť do jedla sa mení
o Nadmerné potenie (najmä nočné potenie) a problémy s poruchou regulácie teploty
o Nadmerný smäd
o Zvýšené močenie
o Mitochondriálna dysfunkcia

MOŽNOSTI TESTOVANIA:
Hladiny plesní v tele
Pomocou krvného testu živá kvapka krvi vám vieme zistiť výskyt plesní v organizme. Viac v sekcií služby, v článku Živá kvapka krvi ( v prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať).
Mykotoxíny sa tak isto dajú testovať aj v moči.

Úrovne plesní vo vašej domácnosti možno testovať rôznymi metódami prostredníctvom metód založených na kultúre alebo metód nezaložených na kultúre.
Metódy založené na kultúre existujú vo forme koncentrácií vo vzduchu alebo vzoriek usadeného prachu, zatiaľ čo metódy, ktoré nie sú založené na kultúre, existujú ako farbenie fluorochrómom.

ODPORÚČANIA:
VÝŽIVOVÉ OPATRENIA PRI VYSTAVENÍ PLESNI
o Odstráňte potraviny s vyšším obsahom plesní (pozri vyššie).
o Zvýšte množstvo potravín s vyšším obsahom antioxidantov (čučoriedky, jahody, maliny, pekanové orechy, horká čokoláda, kel atď.)
o Vyhýbajte sa jedlám s vysokým obsahom cukru a nezdravým jedlám

ÚVAHY O DOPLNKOCH PRE VYSTAVENIE SA PLESNIAM
o Podpora detoxikácie
o Aktívne uhlie
o Bentonitový íl
o Zvážte GI-Detox, čo je kombinácia aktívneho uhlia, zeolitového ílu, aloe vera, oxidu kremičitého, jablkového pektínu, kyseliny humínovej a kyseliny fulvovej.
o Antioxidačná podpora
o Vitamín A
o Vitamín C
o Vitamín E
o Glutatión
o CoQ10
o Zinok
o Probiotiká
o Vitamín D
o L-Glutamínový prášok
o Kurkumín

ÚVAHY O ŽIVOTNOM ŠTÝLE:
o Saunová terapia
o Cvičenie, pre deti aspoň 60 minút/denne
o Ak je problémom vlhkosť, zvážte použitie odvlhčovača
o Grapefruitové semiačka
o Kúpte si vzduchový difuzér
o Vysoko kvalitný vodný filter
o Často čistite vysoko rizikové oblasti
o Esenciálne oleje (možno použiť na čistenie alebo do rozprašovacieho difuzéra). Najlepšie zdroje sú:
o Oregano
o Čajovník
o Klinček
o Škorica
o Tymian

UPOZORNENIE:
Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.

PLESNE A AUTIZMUS VO VÝSKUME
SPOJENIE K AUTIZMU

Existujú rôzne štúdie spájajúce plesne/mykotoxíny a autizmus, ale je potrebné vykonať ďalší výskum.

V štúdii, ktorá sa zaoberala mykotoxínmi medzi deťmi s PAS a kontrolnou skupinou bez ASD (súrodenci a rodičia), boli hladiny mykotoxínov v moči a sére výrazne odlišné. Tieto výsledky ukazujú, že deti s PAS majú významné množstvo niekoľkých mykotoxínov vo svojich telesných tekutinách s ohľadom na kontrolné skupiny, dokonca aj s ohľadom na ich súrodencov, ktorí by mali zdieľať rovnaké prostredie a stravovacie návyky.
Jedna štúdia nepreukázala žiadnu súvislosť medzi expozíciou mykotoxínom a rozvojom autizmu.

ÚČINKY MYKOTOXÍNOV NA TELO
Jeden veľký výskum ukázal, že vystavenie plesniam a mykotoxínom môže ovplyvniť nervový systém, priamo alebo prostredníctvom aktivácie imunitných buniek a tak prispievať k neurovývinovým poruchám, ako je porucha autistického spektra.
Táto štúdia tiež ukazuje, že ľudia vystavení plesniam a mykotoxínom majú symptómy postihujúce viaceré orgány vrátane pľúc, pohybového aparátu, ako aj centrálneho a periférneho nervového systému.

REFERENCIE:
Duringer J, Fombonne E, Craig M. No Association between Mycotoxin Exposure and Autism: A Pilot Case-Control Study in School-Aged Children. Toxins (Basel). 2016;8(7)
De Santis B, Raggi ME, Moretti G, Facchiano F, Mezzelani A, Villa L, Bonfanti A, Campioni A, Rossi S, Camposeo S, Soricelli S, Moracci G, Debegnach F, Gregori E, Ciceri F, Milanesi L, Marabotti A, Brera C. Study on the Association among Mycotoxins and other Variables in Children with Autism. Toxins (Basel). 2017 Jun 29;9(7):203. doi: 10.3390/toxins9070203. PMID: 28661468; PMCID: PMC5535150.
Kilburn KH, Thrasher JD, Immers NB. Do terbutaline- and mold-associated impairments of the brain and lung relate to autism?. Toxicol Ind Health. 2009;25(9-10):703-10.
Dampness and Mould. WHO Guidelines for Indoor Air Quality. WHO 2009. Link.
Baker S, Shaw W. Case Study: Rapid Complete Recovery From An Autism Spectrum Disorder After Treatment of Aspergillus With The Antifungal Drugs Itraconazole And Sporanox. Integr Med (Encinitas). 2020 Aug;19(4):20-27. PMID: 33132781; PMCID: PMC7572136.
Mold: Basic Facts about Mold and Dampness. Centers for Disease Control and Prevention Website. Accessed 20 July 2020. Link.
Ratnaseelan AM, Tsilioni I, Theoharides TC. Effects of Mycotoxins on Neuropsychiatric Symptoms and Immune Processes. Clin Ther. 2018;40(6):903-917.
Smith LE, Stoltzfus RJ, Prendergast A. Food chain mycotoxin exposure, gut health, and impaired growth: a conceptual framework. Adv Nutr. 2012;3(4):526-31.
Mezzelani A, Raggi ME, Marabotti A, Milanesi L. Ochratoxin A as possible factor trigging autism and its male prevalence via epigenetic mechanism. Nutr Neurosci. 2016;19(1):43-6.
Carnahan, Jill. Mold and Mycotoxins. Vibrant America Webinar Series. 27 Mar 2019. Link.
Serkan Y, Beyazit U, Ayhan AB. Mycotoxin Exposure and Autism: A Systematic Review of Molecular Mechanism. Curr Mol Pharmacol. 2020 Aug 19. doi: 10.2174/1874467213999200819145942. Epub ahead of print. PMID: 32819265.
De Santis B, Brera C, Mezzelani A, Soricelli S, Ciceri F, Moretti G, Debegnach F, Bonaglia MC, Villa L, Molteni M, Raggi ME. Role of mycotoxins in the pathobiology of autism: A first evidence. Nutr Neurosci. 2019 Feb;22(2):132-144. doi: 10.1080/1028415X.2017.1357793. Epub 2017 Aug 10. PMID: 28795659.

AUTOR:
Nina Pavlovičová