TUKY
Tuky sú komplexnou makroživinou, ktorá je dôležitým zdrojom energie a zásobnou látkou, z ktorej sa v prípade potreby uvoľňuje veľké množstvo energie.
Na dennom energetickom príjme sa podieľajú asi 24-26% a ich príjem by sa nemal prekročiť nad 30%. Existuje mnoho rôznych kategórií tukov, z ktorých každá má svoje vlastné charakteristiky. Prečítajte si nižšie a dozviete sa viac o tukoch!

RÝCHLE FAKTY
Tuky telo využíva na energiu. Poskytujú dostatok kalórií, sú ľahko skladovateľné a dostupné vždy, keď telo potrebuje.
Tuky tiež pomáhajú pri vstrebávaní vitamínov A, D, E a K, izolujú telo a chránia životne dôležité orgány, udržiavajú bunkové membrány a pomáhajú pri tvorbe hormónov, žlče a vitamínu D.
Príjem tukov závisí nielen od množstva, ale aj od kvality zjedených tukov, či už nasýtených alebo nenasýtených.
=> Trávenie tukov
Prvé štiepenie tukov prebieha v žalúdku pôsobením žalúdočnej lipázy, ktorá rozkladá emulgovaný tuk mlieka a smotany a preto má väčší význam najmä u dojčiat a malých detí. U dospelého človeka sa žalúdočnou lipázou rozkladá iba 10% celkového množstva prijatých tukov. Z uvedeného vyplýva, že enzým lipáza trávi tuky a keď sa tuky nestrávia správne, môže to byť spôsobené nedostatočným výskytom lipázy v žalúdku.
Hlavné trávenie tukov sa uskutočňuje v dvanástniku po premiešaní chýmu s pankreatickou šťavou a so žlčou, ktorá je označovaná ako pomocná tráviaca šťava.

TYPY TUKOV
=> Nasýtené tuky sú pri izbovej teplote tuhé
Podľa stravovacích pokynov konzumujte menej ako 10 % kalórií z nasýtených tukov a nahraďte ich mononenasýtenými a polynenasýtenými tukmi.
Nenasýtené tuky sú pri izbovej teplote tekuté. Existujú dva typy nenasýtených tukov:
=> Medzi mononenasýtené tuky patrí kyselina olejová.
=> Medzi polynenasýtené tuky patria esenciálne mastné kyseliny, kyselina linolová a kyselina alfa-linolénová.
V strave sa musia poskytovať esenciálne mastné kyseliny; pretože telo si ich nevie vytvoriť samo.
Príklady zahŕňajú omega-3, omega-6 viac v článkoch o omega kyselinách.
=> Trans-tuky
Podľa stravovacích pokynov udržujte trans-tuky čo najnižšie.
Transmastné kyseliny sú prítomné iba v živočíšnych produktoch. V žiadnom rastlinnom produkte nie sú transmastné kyseliny.
=> Cholesterol
Pri konzumácii tučných jedál treba brať do úvahy cholesterol. Vyskytuje sa len v živočíšnych produktoch.
Lipoproteíny s vysokou hustotou (HDL) = „dobrý“ cholesterol.
HDL cholesterol má za úlohu transport cholesterolu z buniek do pečene na tvorbu žlče (používa sa pri trávení) a ďalších zložiek alebo rozkladá cholesterol a vylučuje ho.
HDL pomáha chrániť pred srdcovými chorobami.
Skladá sa z 50% bielkovín.
Lipoproteíny s nízkou hustotou (LDL) = „zlý“ cholesterol.
Transportuje tuky do buniek, ukladá cholesterol v stenách tepien, čo môže viesť k ochoreniu srdca, vzniku aterosklerotického plátu- aterosklerózy.

POTRAVINOVÉ ZDROJE TUKOV
==> Nasýtené
=> Maslo
=> Mäso
=> Kokosový olej a palmový olej
==> Nenasýtené (Mono-nenasýtené)
=> Olivový olej a repkový olej
==> Polynenasýtené
=> Avokádo a avokádový olej
=> Orechy a semienka
=> Kukuričný olej
=> Mastné ryby (losos, makrela, tuniak) a rybie oleje

ODPORÚČANÝ PRÍJEM
Muži a ženy :
o-6 mesiacov: 31 gramov/deň
7-12 mesiacov: 30 g/deň
1-3 roky: 30-40% celkových kalórií
4-18 rokov: 25-30% celkových kalórií
19+ rokov: 20-30% celkových kalórií

PODSPOTREBA TUKOV
Nízkotučné diéty môžu zvýšiť hlad, znížiť úroveň aktivity a spomaliť rýchlosť metabolizmu.
Nedostatok EPA + DHA môže viesť k zníženiu rastu, vyššiemu riziku infekcie a zlému hojeniu rán.
Deti, ktoré sú vyberavé, najmä ak jedia stravu s vysokým obsahom sacharidov, sú vystavené riziku, že budú jesť príliš málo tuku.

NADMERNÁ KONZUMÁCIA TUKOV
Keďže tuky obsahujú 9 kalórií/gram, čo je viac ako uhľohydráty a bielkoviny (4 kalórie/gram), nadmerná konzumácia tukov môže viesť k prebytku kalórií a vyššiemu riziku nadváhy/obezity alebo iných chronických ochorení, ako je rakovina a kardiovaskulárne ochorenia.
Viaceré štúdie ukázali, že tuky môžu podporovať prejedanie sa. Medzi dôvody nadmernej konzumácie patrí vysoká energetická hustota, ako aj výrazná a pikantná chuť jedál s vysokým obsahom tuku.
Deti, ktoré sú vyberavé, konkrétne tie, ktoré jedia tuky s vysokým obsahom nasýtených tukov, sú vystavené riziku nadmernej konzumácie tukov.

DOPLNKY
Bližšie informácie o doplnkoch omega-3 nájdete v článku o omega-3.
Informácie o oleji MCT nájdete tak isto v článku o oleji MCT.

UPOZORNENIE: Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.

TUKY A AUTIZMUS VO VÝSKUME
POLYNENASÝTENÉ TUKY (PUFA)
U pacientov s autizmom bolo pozorované, že majú nižšie hladiny polynenasýtených tukov v krvi v porovnaní s tými, ktorí autizmom netrpia.
Metabolizmus PUFA u niektorých pacientov s autizmom môže byť abnormálny, čo môže viesť k zápalu, oxidačnému stresu a zlej tvorbe neurotransmiterov, ako je dopamín a serotonín. To môže viesť k poškodeniu neurónov, čo môže spôsobiť progresiu autizmu.
Jedna štúdia zistila, že kombinovaný doplnok vitamínu D a omega-3 polynenasýtených mastných kyselín znižuje podráždenosť u detí s autizmom.
Niektoré štúdie ukázali, že suplementácia omega-3 u detí s autizmom viedla k zlepšeniu spánku, kognitívnych schopností, motorických schopností, koncentrácie, očného kontaktu, sociálnych zručností a zníženiu podráždenosti, agresivity a hyperaktivity.
Ďalšie informácie o výskume nájdete v článku Omega-3.

EPA + DHA
EPA a DHA sú dôležité pre vývoj a funkciu mozgu a odporúčajú sa na liečbu ADHD a autizmu.
Štúdie tiež ukázali, že deti s autizmom majú nižšie hladiny DHA a EPA a že suplementácia týchto dvoch by mohla byť prospešná pre deti s autizmom.
Viac v článku o Omega 3 a Omega 6.