Toxická záťaž
Zvyšujúce sa hladiny toxínov sú problémom pre nás všetkých, ale môžu byť obzvlášť problematické pre tých, ktorí môžu byť náchylní na vyššiu toxickú záťaž a zníženú detoxikáciu, ako sú deti s autizmom.
RÝCHLE FAKTY
Toxická záťaž označuje hromadenie rôznych škodlivých chemikálií v našom tele. Tieto toxické chemikálie môžu pochádzať z mnohých rôznych zdrojov vrátane našich potravín, vody, znečistenia ovzdušia, výrobkov osobnej starostlivosti, výrobkov pre domácnosť a nášho životného prostredia.
Náchylnosť na toxické preťaženie sa líši od človeka k človeku a môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi vrátane genetiky, životného prostredia a životného štýlu, stravy, zloženia a diverzity črevného mikrobiómu a kapacity imunitného systému.
ZNÍŽENÁ DETOXICKÁ SCHOPNOSŤ PRI AUTIZME
Výskum naznačuje, že deti s autizmom majú zvýšenú hladinu oxidačného stresu a nižšiu antioxidačnú kapacitu. To môže znížiť schopnosť detoxikácie a vylučovania rôznych chemikálií a znečisťujúcich látok z prostredia.
Glutatión, hlavný antioxidant, je pri autizme často znížený, čo môže prispievať k celkovému oxidačnému stresu, imunitnej dysfunkcii a môže viesť k neurovývinovým abnormalitám.
Osoby s autizmom majú tiež vyššie riziko genetických mutácií, ako je napríklad genetická mutácia MTHFR, ktorá hrá dôležitú úlohu pri detoxikácii.
Z týchto dôvodov by deti a dospelí s autizmom mali znížiť svoje vystavenie rôznym toxickým látkam v prostredí, aby sa v konečnom dôsledku znížilo ich celkové toxické zaťaženie.
PRISPIEVAJÚCE K TOXICKEJ ZÁŤAŽI
o Environmentálne znečistenie ovzdušia
o Kontaminácia vody
o Pesticídy a herbicídy
o Môže sa inhalovať alebo konzumovať prostredníctvom neekologických produktov alebo nefiltrovanej vody
o Plasty
o Výrobky pre domácnosť
o Farmaceutické prípravky
o Balené potraviny
o Kozmetické a osobné výrobky
o Ťažké kovy
Ďalšie kroky
VÝŽIVOVÉ OPATRENIA PRI TOXICKEJ ZÁŤAŽI
o Konzumujte všetky organické produkty bez GMO. Ak nemôžete byť úplne ekologický, uprednostňujte určité produkty, ako sú bobule, listová zelenina/ovocie a zelenina, pričom konzumujte šupku.
o Pite filtrovanú vodu
o Vyhnite sa „potravinám“ obsahujúcim umelé prísady, ako sú:
Umelé farby a príchute
Konzervačné látky a inhibítory plesní
MSG alebo kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy
Umelé sladidlá
Aditíva
ÚVAHY DOPLNKOV PRE TOXICKÚ ZÁŤAŽ
o Antioxidanty
o Chlorella
o Glutamín môže pomôcť viazať toxíny a ťažké kovy na ich vylučovanie.
o Kyselina alfa-lipoová dokáže v tele obnoviť ďalšie antioxidanty, čím podporuje detox
o Niektoré bylinky, ktoré podporujú detoxikáciu, ako napríklad bodliak mariánsky
ÚVAHY O ZMENE ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU TOXICKEJ ZÁŤAŽE
o Každý večer si doprajte kúpeľ s morskou soľou, ktoré vám pomôžu pri detoxikácii
o Skenar terapia podporuje odbúravanie toxínov von z tela, viac vo videu Skenar-toxíny.
o Investujte do vzdušného osviežovača, ktorý zároveň detoxikuje priestor (používajte prírodné esenciálne oleje z bylín, mojim odporúčaním sú esenciálne oleje citrón, citrónová tráva, kadidlo či oregáno sú výbornými detoxikačnými olejmi)
o Ak hnojíte trávnik, vyberte si netoxický systém ošetrovania trávnika.
o Využívajte prírodné zdroje na podporu detoxu, napríklad zber medvedieho cesnaku v mesaici Apríl-Máj a jeho zakomponovanie do jedla
o Vylúčte plastové nádoby z kuchyne a vyberte si netoxické možnosti, ako je sklo, nehrdzavejúca oceľ, silikón na skladovanie potravín a nápojov.
To pomôže vyhnúť sa zložkám ako falátu a parabénu
o Vyberte si netoxické výrobky pre domácnosť
Čistiace prostriedky
o Kuchynský riad
Nahraďte svoje nepriľnavé a hliníkové hrnce a panvice keramickými, sklenenými, liatinovými alebo iným prírodným riadom.
o Vyberte si netoxické kozmetické a osobné produkty
o Pleťové vody, šampóny, kondicionéry
o Deodoranty, zubné pasty
o Make-up a iná kozmetika
o Opaľovací krém
o Obmedzte používanie liekov
o Zvážte saunu (opýtajte sa svojho poskytovateľa, či by bola vhodná aj pre vaše dieťa)
UPOZORNENIE: Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.
Toxická záťaž a autizmus vo výskume
TOXICKÁ ZÁŤAŽ A CHRONICKÉ OCHORENIE
„Na základe pribúdajúcich dôkazov o obrovskom prírastku toxínov z prostredia a s nimi spojených chronických ochorení je potreba pomôcť našim deťom, rodinným príslušníkom či sebe samým, znížiť toxickú záťaž aby nebola ešte vyššia.
Niektoré z týchto toxínov, ako napríklad DDT, PCB a kadmium, sa dokážu držať v našom tele viac ako desať rokov. Keďže je veľmi ťažké ich rozložiť alebo vylúčiť, je nevyhnutné vyhýbať sa im. Tento odsek predstavuje viacero stratégií na zníženie vystavenia toxínom zo vzduchu, jedla a vody.
Spoločnosť Epidemic Answers v súčasnosti vykonáva štúdiu CHIRP s cieľom systematicky zhromažďovať informácie o spojení akumulácie mnohých stresorov a expozícií s chronickým ochorením detí.
TOXICKÁ ZÁŤAŽ V AUTIZME
Hliník bol nájdený v extrémne vysokých koncentráciách v mozgovom tkanive u detí s autizmom.
Clostridium perfringens, baktéria, ktorá vytvára toxické gény, sa považuje za spojenú s GI komplikáciami pri ASD, ktorá môžu ovplyvniť závažnosť poruchy autizmu.
ZNEČISTENIE OVZDUŠIA A AUTIZMUS
Vystavenie znečisteniu ovzdušia súvisiaceho s dopravou, oxidu dusičitému, PM2,5 a PM10 počas tehotenstva a počas prvého roka života bolo spojené s autizmom.
Autistické deti vykazujú vyššie úrovne neurozápalov a systémových zápalov, ktoré sú tiež charakteristickým znakom vystavenia znečisteniu ovzdušia súvisiaceho s dopravou.
Znečistenie ovzdušia je spojené so zvýšeným rizikom autizmu.
Čas vystavenia plodu toxickým chemikáliám môže rozšíriť rozvoj autizmu.
GLYFOZÁT A AUTIZMUS
Zistenia naznačujú, že riziko ASD u potomkov sa zvyšuje po prenatálnom vystavení okolitým pesticídom do 2000 m od bydliska ich matky počas tehotenstva.
Expozícia dojčiat pesticídmi by mohla ďalej zvýšiť riziko poruchy autistického spektra.
Požitie glyfosátu môže redukovať prospešné baktérie v mikroflóre gastrointestinálneho traktu bez toho, aby to malo vplyv na populáciu Clostridie, ktorá je voči tomu vysoko odolná.
FARMACEUTIKÁ A AUTIZMUS
Biomarkery fetálnej expozície acetaminofénu ( bežný liek proti bolesti) boli spojené s významne zvýšeným rizikom detskej ADHD a ASD.
Použitie acetaminofénu u dojčiat a malých detí môže byť oveľa silnejšie spojené s autizmom ako jeho použitie počas tehotenstva.
Užívanie valproátu (liek k liečbe epilepsie) matkou počas tehotenstva bolo spojené so signifikantne zvýšeným rizikom poruchy autistického spektra a detského autizmu u potomkov, dokonca aj po úprave epilepsie u matky.
Expozícia in utero SSRI a neselektívnym inhibítorom spätného vychytávania monoamínov (tricyklické antidepresíva) bola spojená so zvýšeným rizikom porúch autistického spektra.
Autor:
Nina Pavlovičová