Syndróm deravého čreva
Deravé črevo alebo črevná priepustnosť nastáva, keď sa tesné spoje vo vašich črevných stenách zapália a uvoľnia. To môže umožniť prechod škodlivých častíc, vrátane baktérií, nestrávených potravín a toxínov, ktoré môžu spôsobiť zápal a zvýšenú imunitnú odpoveď. Keďže deti s autizmom majú viac zistených chronických tráviacich problémov, je u nich vyššie riziko vzniku syndrómu netesného čreva.

ZNAKY/PRÍZNAKY:
• Tráviace problémy, ako je plyn, nadúvanie, bolesť, zápcha, hnačka.
• Potravinové alergie, precitlivenosť alebo intolerancia (pozri článok: Potravinové reakcie)
• Mozgová hmla alebo slabé sústredenie (alebo symptómy podobné ADHD)
• Problémy s náladou, ako je depresia alebo úzkosť
• Kožné problémy, ako je ekzém
• Autoimunitné problémy

POTENCIÁLNE PRÍČINY DERAVÉHO ČREVA
• Zápalové potraviny (ako lepok, mliečne výrobky) alebo individuálna citlivosť na potraviny
• Črevné infekcie (pozri článok: dysbióza alebo premnoženie kvasiniek)
• Toxíny ako pesticídy (glyfosát), zvyšky plastov, ťažké kovy atď. ( viac v článku toxíny)
• Trauma ( ako je invazívny chirurgický zákrok alebo smrť blízkého, strata majetku, rozvod)
• Niektoré lieky na tlmenie bolesti a to najmä antibiotiká
• Chronický stres
• Určité nedostatky živín môžu zvýšiť riziko (vitamín D, zinok, vitamín A atď.)
• Alkohol

TESTOVANIE DERAVÉHO ČREVA
Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako sa dá otestovať deravé črevo.
Aj keď sú tieto testy užitočné na identifikáciu problému, žiaľ nehovoria žiadne informácie o hlavnej príčine. Z tohto dôvodu odporúčame vykonať ďalšie diagnostické testy, ako je komplexný panel stolice, citlivosť na potraviny, nedostatok živín, toxická záťaž a testovanie na celiakiu, okrem iného, ktoré navrhuje váš poskytovateľ zdravotnej starostlivosti.
U nás v Rehab centre sa môžete objednať na vyšetrenie živej kvapky krvi viac v sekcií služby- živá kvapka krvi.

MERANIE HLADÍN ZONULÍNU
Zonulín možno merať cez stolicu.
Uprednostňujeme testovanie stolice a často používame GI-MAP (uistite sa, že váš poskytovateľ vyberie Zonulin ako doplnok), ale môže byť testovaný aj pomocou nástroja.
Čím vyššia je hladina zonulínu, tým závažnejšia je črevná priepustnosť. GI-MAP indikuje 107 ng/g alebo viac ako pozitívnych na presakujúce črevo, hoci hladiny 70+ zvyčajne naznačujú liečbu.
Test diferenciálneho cukru (test laktulózy a manitolu).
Ide o test moču, ktorý meria hladinu a pomer dvoch cukrov, aby sa zistilo, či črevo umožňuje týmto molekulám prejsť. V zdravých črevách by cukry nemali byť schopné prejsť, pretože molekuly sú príliš veľké. V deravom čreve však budú môcť prejsť. O presnosti a platnosti tohto testu existuje určitá kontroverzia. Používa sa od 70. rokov minulého storočia ako marker črevnej priepustnosti.

TESTOVANIE PROTILÁTOK
LPS protilátky: LPS je súčasťou určitých gramnegatívnych baktérií. Zvyčajne je príliš veľká látka na to, aby prešla cez črevnú bariéru, ale môže, ak je črevo netesné. Ak LPS prekročí črevnú bariéru, telo si proti nemu vytvorí protilátky. Prítomnosť protilátok proti LPS indikuje pozitivitu presakujúceho čreva.
Okludínové protilátky: Meria protilátky proti proteínu, okludínu, ktorý vytvára tesné spojenia medzi bunkami čreva. Ak okludín prekročí črevnú bariéru, telo si proti nemu vytvorí protilátky. Prítomnosť okludínových protilátok indikuje pozitivitu presakujúceho čreva.
Protilátky aktomyozínovej siete: Podobne ako okludín sa aktomyozín nachádza v tesných spojeniach medzi bunkami čreva. Ak aktomyozín prekročí črevnú bariéru, telo si proti nemu vytvorí protilátky. Z toho vyplýva, že prítomnosť aktomyozínových protilátok tiež indikuje pozitivitu presakujúceho čreva.

ODPORÚČANIA:
• VÝŽIVOVÉ OPATRENIA

Identifikujte a odstráňte citlivosť na potraviny, aby ste znížili zápal, upokojili imunitný systém a umožnili vyliečenie čreva.
Niektoré potraviny sú prirodzene zápalové, ako napríklad jednoduché škroby (pozri: sacharidy), trstinový cukor, umelé prísady a aditíva.
Niektoré z najbežnejších potravín, ktoré spôsobujú zápal čriev v dôsledku citlivosti, sú lepok, mliečne výrobky, sója a kukurica.
Najmä lepok môže prispievať k priepustnosti čriev vďaka bielkovine, ktorú obsahuje, nazývanej gliadín. Môže byť indikovaná bezlepková diéta.
Zvážte, či nejaké súčasné lieky neprispievajú k presakovaniu čriev, ako sú NSAID alebo chronické užívanie antibiotík.
Zvýšte množstvo potravín bohatých na antioxidanty, ako sú bobule, listová zelenina a tmavá čokoláda. Antioxidačné doplnky zahŕňajú okrem iného glutatión, vitamín E a CoQ10.

ÚVAHY O DOPLNKOCH
• Komplexný multivitamín, ak je dieťa vyberavé, na doplnenie hladín živín. Zvážte doplnenie vitamínu D, zinku a vitamínu A, pretože sú dôležité pre zdravie črevnej bariéry.
• Podporte imunitné zdravie a silný, rozmanitý mikrobióm s probiotikami a prebiotikami.
• Podporte optimálne trávenie a vstrebávanie živín pomocou tráviacich enzýmov
• Podporte hojenie čriev a riešte základné problémy (ako je dysbióza alebo premnoženie kvasiniek) pomocou GAPS nutričného protokolu. ( Viac v sekcií služby- Gaps nutričný protokol)
• Podporte hojenie čriev pomocou určitých bylín alebo doplnkov, ako je koreň ibišteka, aloe, L-glutamín, koreň sladkého drievka, kolagén, kostný vývar atď.
• Zvážte Saccharomyces boulardii, prospešné kvasinky, ktoré môžu pomôcť posilniť výstelku čreva
• Rybí olej môže byť prínosom pre deravé črevá, aj keď sú potrebné ďalšie štúdie.
• Antioxidanty
• Glutatión môže pomôcť viazať toxíny a ťažké kovy na ich vylučovanie.
• Kyselina alfa-lipoová dokáže v tele obnoviť ďalšie antioxidanty, čo podporuje detox

ÚVAHY O ŽIVOTNOM ŠTÝLE
• Zvážte toxickú záťaž a podniknite ďalšie kroky na zníženie toxínov v životnom prostredí.
• Znížte stres implementáciou praktík, ako je pohyb v prírode.
• Prechádzky, skákanie na trampolíne alebo iné formy fyzickej aktivity sú skvelé!

DERAVÉ ČREVO A AUTIZMUS VO VÝSKUME
DERAVÉ ČREVO MEDZI DEŤMI S AUTIZMOM

Bol preukázaný mierny zápal čriev a zvýšená permeabilita čriev spolu s prítomnosťou GI symptómov.
Existujú dôkazy o nízkom stupni zápalu GI v podskupine detí s ASD, ktorý nie je prítomný u neurotypických detí s podobnými GI symptómami.
Strata funkcie črevnej bariéry nemusí byť generalizovateľným javom u detí s ASD, ale namiesto toho by mohla zahŕňať podskupinu pacientov s ASD.
DERAVÉ ČREVO A MOZOG

Netesné črevo umožňuje bakteriálnym metabolitom prechádzať cez črevnú bariéru, čo ovplyvňuje neurovývoj počas raného detstva u citlivých jedincov prostredníctvom osi čreva a mozgu.
„Netesné črevo“ ovplyvňuje funkciu mozgu a potenciálne prispieva k patogenéze ASD.
Mastné kyseliny s krátkym reťazcom pochádzajúce z baktérií môžu slúžiť ako zdroj paliva pre enterocyty vystielajúce črevný systém. Tieto chemikálie môžu tiež viesť k presakovaniu čriev, ktoré umožňuje, aby cez epitelovú bariéru prešlo viac metabolitov a patogénnych baktérií, čo môže viesť k škodlivým neurologickým účinkom.

Výskum naznačuje obojsmerná komunikácia medzi črevom a mozgom, spájajúca zvýšenú permeabilitu čreva vyvolanú mikrobiómom s prehnaným vstupom komenzálnych baktérií do krvného obehu, by mohla stimulovať chybnú imunitnú reguláciu a v konečnom dôsledku aj neurozápal typický pre ASD.
V mozgu ASD existuje zmenená expresia génov spojených s integritou hematoencefalickej bariéry spojená so zvýšeným zápalom nervov a možnou poruchou integrity črevnej bariéry.

Mikrobiota a jej metabolity sú rozhodujúce pri udržiavaní integrity epitelovej bariéry, preto dysbióza u pacientov s ASD môže zmeniť permeabilitu čreva.
Tento stav, nazývaný „deravé črevo“, môže umožniť prechod baktérií, toxínov, ako je LPS, a metabolitov, ktoré aktivujú imunitnú odpoveď a vyvolávajú zápalový stav do krvného obehu.
Aktivovaný imunitný systém uvoľňuje zápalové cytokíny a chemokíny, ktoré môžu modulovať centrálny nervový systém a prispievať k patogenéze autizmu ovplyvňovaním skorých štádií vývoja mozgu.
V niekoľkých štúdiách sa na pacientoch s ASD sa pozoroval nárast mastných kyselín s krátkym reťazcom a baktérií produkujúcich 5′-HT. Zvýšené hladiny 5′-HT vedú k deplécii tryptofánu (čo má za následok zhoršenie opakujúceho sa správania) a hyperserotoninémiu, ktorá môže ovplyvniť GI symptómy. Okrem toho sú niektoré ASD dokonca charakterizované vyššou úrovňou intestinálnej permeability, ktorá umožňuje pasívnu difúziu lipopolysacharidov odvodených od baktérií (LPS) a metabolitov cez črevnú bariéru. V dôsledku toho sa pozoroval nárast prozápalových cytokínov, ktoré sú spojené s narušenou sociálnou komunikáciou a poruchami nervového vývoja.

TESTOVANIE DERAVÉHO ČREVA
Zistilo sa, že črevná permeabilita, meraná testom laktulóza/manitol, je zvýšená u pacientov s ASD.
Zonulin, enzým spojený s reguláciou črevnej permeability, bol významne zvýšený u jedincov s ASD a GI symptómami v porovnaní so zdravými kontrolami.
Hladiny zonulínu v sére boli signifikantne vyššie u pacientov s ASD, čo naznačuje, že zonulín, ktorý reguluje črevnú permeabilitu, zohráva úlohu pri rozvoji symptómov ASD.

Mastné kyseliny s krátkym reťazcom pochádzajúce z baktérií môžu slúžiť ako zdroj paliva pre enterocyty vystielajúce črevný systém. Tieto chemikálie môžu tiež viesť k presakovaniu čriev, ktoré umožňuje, aby cez epitelovú bariéru prešlo viac metabolitov a baktérií, čo môže viesť k škodlivým neurologickým účinkom.

Autor:
Nina Pavlovičová