RYBÍ OLEJ
Používanie rybieho oleja na autizmus je bežnou praxou a má to dobrý dôvod. Rybí olej sa považuje za vysoko účinný protizápalový prostriedok, ktorý môže pomôcť pri poruchách mozgu vrátane autizmu. Mnohí jednotlivci ho úspešne použili ako súčasť liečebného plánu na zlepšenie symptómov autizmu, ADHD, úzkosti a iných ochorení súvisiacich s mozgom. DHA je považovaná za nevyhnutnú pre budovanie štruktúry mozgu, kde EPA je považovaná za dôležitejšiu pre fungovanie mozgu.

RÝCHLE FAKTY
Rybí olej je tuk, ktorý sa získava z rýb, vrátane tučných rýb, ako je makrela, treska, sleď a tuniak. Olej z tresčej pečene pochádza z pečene tresky, ako už názov napovedá, a považuje sa aj za druh rybieho oleja.
Jednou z najprospešnejších zložiek rybieho oleja sú omega-3 tuky, ktoré tvoria asi 30 percent rybieho tuku. Kyselina eikosapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaénová (DHA) sú primárne omega-3 v rybom tuku.
EPA aj DHA sú spojené so znížením zápalu v tele, zlepšením poznania, správania a nálady, čo podporuje spojenie medzi zlepšením autizmu a rybím tukom.
Výskum ukázal, že deti s autizmom majú nižšie hladiny omega-3 v tele ako bežná populácia.
So spojením medzi nízkymi hladinami omega-3 tukov a zvýšeným rizikom autizmu zaznamenali rôzne poruchy súvisiace s mozgom.
Zlepšenie v oblastiach, ako sú kognícia, nálada a správanie, nastalo vďaka suplementácii omega-3.
Mozog obsahuje asi 60 % tuku, takže by dávalo zmysel, že tuky sú nevyhnutné pre fungovanie mozgu. Existuje množstvo štúdií, ktoré dokazujú vplyv rybieho oleja na funkciu a vývoj mozgu, čo je kľúčovým problémom u detí s autizmom. Suplementácia rybím olejom je skvelý spôsob, ako zvýšiť hladiny omega-3 a napraviť ich nedostatok, najmä u detí s diétou s nedostatkom dobrých zdrojov omega-3.

ZDROJE RYBIEHO OLEJA
Najdostupnejší zdroj rybieho oleja je z tučných rýb, ako sú:
=> Sleď
=> Tuniak
=> Makrela
=> Sardely
=> sardinky
=> Losos
=> Krill
=> Pečeň tresky[Ďalšie zdroje nájdete v článku Ryby] [Vegánske a vegetariánske zdroje omega-3 nájdete v poznámke o omega-3]

ROZDELENIE ŽIVÍN
Primárne omega-3 v rybom tuku sú:
=> Kyselina eikosapentaénová (EPA)
=> Kyselina dokosahexaénová (DHA)
Oba tuky sú spojené so znížením zápalu a zlepšením kognície, správania a nálady, čo podporuje spojenie medzi zlepšením autizmu a rybím tukom.
Hladiny EPA a DHA sa budú líšiť v závislosti od doplnku rybieho oleja. Je dôležité prečítať si zadnú stranu každého štítku s doplnkom, aby ste sa uistili, že hladiny EPA a DHA sú dostačujúce.
Odporúčané denné množstvá nájdete v poznámke o omega-3.
=> Rybí olej tiež často obsahuje vitamíny rozpustné v tukoch, ako je vitamín A a vitamín D.

ODPORÚČANÝ PRÍJEM
Stanovený diétny referenčný príjem DDD pre celkové omega-3 mastné kyseliny (ako ALA) je:
700 mg pre deti vo veku 1-3 rokov
900 mg pre deti vo veku 4-8 rokov
1200 mg pre mužov vo veku 9-13 rokov
1000 mg pre ženy vo veku 9-13 rokov
1600 mg pre mužov vo veku 14-18 rokov
1100 mg pre ženy vo veku 14-18 rokov

Pre deti s ASD sa zvyčajne odporúča dávka dvojnásobku DDD hoci sa bežne používajú vyššie hladiny. Dajte si pozor na príliš vysokú dávku, pretože rybí olej môže riediť krv. Odporúča sa prerušiť používanie rybieho oleja 7 dní pred akýmkoľvek lekárskym alebo zubným zákrokom, pretože môže spôsobiť ďalšie krvácanie.

DOPLNENIE
Rybí olej môže byť doplnený v tekutej, mäkkej gélovej a gumovej forme. Gumová forma má často najnižšie hladiny EPA a DHA, takže ak je vaše dieťa schopné prijať inú formu, tekutina alebo kapsula sú často najúčinnejšie pri dopĺňaní hladín živín.
Viac o rybom oleji v našom e-shope.

UPOZORNENIE:
Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodné pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.

RYBÍ OLEJ A AUTIZMUS VO VÝSKUME
OMEGA-3 V AUTIZME

Deti s autizmom majú nižšie hladiny omega-3 v tele ako bežná populácia.
Pozrite si článok Omega-3 pre ďalšie informácie.

DEPRESIA A ZDRAVIE ČRIEV
U myší, ktoré boli vystavené miernemu chronickému stresu, podávanie rybieho oleja a olivového oleja poskytlo prebiotický účinok na črevá a na pomoc pri dysbióze vyvolanej stresom.
Iba rybí olej pomáhal pri symptómoch podobných depresii.

MATERSKÉ ÚROVNE OMEGA
Štúdie ukázali, že matky s nízkou hladinou DHA sú vystavené vyššiemu riziku, že budú mať deti so slabým zrakovým a nervovým vývojom.
Folát, omega-3, vitamín D3, vyhýbanie sa environmentálnym toxínom, náprava nedostatkov, posilnenie imunity a predĺžené dojčenie sú spojené s možným znížením nepriaznivých výsledkov tehotenstva vrátane ASD.

ZNÍŽENIE PRÍZNAKOV ADHD
V klinickej štúdii so 75 deťmi s ADHD 25 % liečených omega 3 a 6 mastnými kyselinami počas 6 mesiacov reagovalo zmysluplným znížením symptómov ADHD.

POTENCIÁLNE VYUŽITIE NA ZNÍŽENIE TOXICKEJ ZÁŤAŽE
Kyselina propiónová (PPA), inhibítor plesní a baktérií používaný ako konzervačná látka v potravinách, môže byť vo vysokých množstvách neurotoxická a dokonca môže spôsobiť zmeny správania podobné tým, ktoré sa pozorujú pri autizme.
Spoločné podávanie omega-3 a vitamínu B12 u potkanov vystavených vysokým hladinám PPA pomohlo zmierniť neurotoxický účinok PPA.

ONESKORENIE REČI + APRAXIA
Existuje veľa tvrdení, že rybí olej môže pomôcť pri apraxii a oneskorení reči. Pokiaľ je nám známe, neexistuje žiadna súčasná klinická podpora tejto teórie, len aktuálne neoficiálne dôkazy. Vieme však, že omega-3 tuky môžu výrazne prospieť vyvíjajúcemu sa mozgu vrátane kognície a sústredenia, čo môže potenciálne ovplyvniť aj vývoj reči.

Autor:
Nina Pavlovičová