REFLUX
Niektoré štúdie uvádzajú, že až 30 % detí s autizmom zažíva reflux. U detí s autizmom je bežne nesprávne diagnostikovaná, nedostatočne diagnostikovaná alebo ťažko diagnostikovaná.

VÝSKUM
RÝCHLE FAKTY

Gastroezofageálny reflux, tiež nazývaný kyslý reflux, sa vyskytuje, keď potrava alebo kyselina zo žalúdka prúdi späť do pažeráka a príležitostne do hrdla, úst a nosa.
Príležitostný reflux z času na čas je bežný, ale reflux, ktorý sa vyskytuje príliš často, môže spôsobiť zlý rast, zvracanie alebo chronický zápal pažeráka.
Dolný pažerákový zvierač (LES) je prstenec svalu, ktorý riadi otvor medzi pažerákom a žalúdkom.
Reflux nastáva, keď sa sval LES uvoľní v nesprávny čas alebo sa nezatvorí tak, ako by mal.
Reflux sa diagnostikuje niekoľkými metódami vrátane:
– Test na prehĺtanie
– Horná endoskopia
– 24 hodinové PH pažeráka
– Štúdia motility pažeráka
U detí s autizmom sú bežné gastrointestinálne symptómy ako reflux.
Reflux je u detí s autizmom bežne nesprávne diagnostikovaný, nedostatočne diagnostikovaný alebo ťažko diagnostikovaný.
Jedna štúdia uvádza, že až 30 % detí s autizmom zažilo gastroezofageálny reflux.
Mnohé bežné správanie, ako je nadmerné žuvanie, regurgitácia alebo dlhodobé jedenie spojené s refluxom, by sa mohlo prehliadnuť ako OCD alebo vývojové/ štrukturálne problémy.

ZNAKY/PRÍZNAKY
– Regurgitácia
– Zvracanie
– Pľuvanie
– Pálenie žáhy/bolesť na hrudníku
– Vyberavé jedenie
– Spätné preplachovanie
– Dieťa si napína krk alebo vytláča čeľusť
– Dieťa si poklepáva na hrdlo alebo hrudník
– Nadmerné žuvanie
– Predĺžené časy jedenia
– Ťažkosti s prehĺtaním
– Časté grganie
– Štikavka
– Poruchy spánku
– Chronický kašeľ alebo sipot, ktorý nereaguje na lieky ani na liečbu astmy
– Podráždenosť a seba poškodzujúce správanie, najmä počas jedla alebo krátko po jedle
– Slabý prírastok hmotnosti
– Halitóza (zlý dych)
– Poškodená zubná sklovina

MOŽNÉ KOREŇOVÉ PRÍČINY
Zvýšený brušný tlak súvisiaci s:
– Nadváha/obezita
– Zápcha
– Plynatosť a nadúvanie
– Nízka tvorba žalúdočnej kyseliny
– Nevyvážené črevné baktérie
– Vysoký príjem mastných a vyprážaných jedál
– Základná citlivosť na potraviny
– Niektoré lieky, ako sú antidepresíva, antihistaminiká, lieky na astmu, sedatíva a lieky proti bolesti.
– Prerastanie baktérií v tenkom čreve (SIBO)
– Infekcia Helicobacter pylori
– Hiátová hernia

ODPORÚČANIA:
VÝŽIVOVÉ ÚVAHY PRE REFLUX

– Zvážte zavedenie GAPS nutričného protokolu, viac v sekcií služby- článok GAPS nutričný protokol
– Obmedzte bežné potraviny, ktoré môžu spôsobiť reflux, ako sú paradajky, paradajková omáčka, korenené jedlá, potraviny s vysokým obsahom tuku, vyprážané jedlá, cesnak a cibuľa, kofeínové nápoje, sýtené nápoje, čokoláda, mäta pieporná a mliečne výrobky.
– Jedzte fermentované potraviny, ako je jogurt, kefír, kombucha, kimchi a kyslá kapusta.
– Jedzte potraviny bohaté na enzýmy, ako sú ananás, , banán, kivi, marhule a avokádo.
– Keď sa potraviny konzumujú surové alebo mierne dusené, zachováva sa viac živých prírodných enzýmov
– Čerstvé lisované ovocné šťavy sú dobrým zdrojom enzýmov, ale mali by sa konzumovať krátko po extrakcii, pretože prírodné rastlinné enzýmy sa rýchlo rozkladajú.
– Jedzte potraviny bohaté na vlákninu, ako sú celé zrná, ovocie a zelenina, chia semienka, ľanové semienka, ovsené vločky, datle a hrušky.
– Strava s vysokým obsahom vlákniny zvyšuje frekvenciu a množstvo stolice, čo môže pomôcť predchádzať zápche a nadúvaniu, ktoré prispievajú k refluxu.
– Vyhnite sa potravinovej citlivosti, potravinovým alergiám a známym spúšťačom potravín.
– Jedzte menšie porcie viac krát denne
– Jedzte pomaly
– Dobre žujte
– Neprejedajte sa
– Nejedzte menej ako 2 hodiny pred spaním

ÚVAHY O DOPLNKU PRE REFLUX
o Probiotiká
o Tráviace enzýmy
o Prebiotiká
o L-Glutamín
o Citrát horečnatý
o Viac o doplnkoch v našom e-shope

ÚVAHY O ŽIVOTNOM ŠTÝLE PRE REFLUX
o Udržujte si zdravú váhu
o Cvičte 60 minút/denne alebo zvoľte pohyb ako sú prechádzky, bicyklovanie, trampolína.
o Po jedle počkajte aspoň 3 hodiny, kým si ľahnete

Porozprávajte sa s lekárom alebo lekárnikom svojho dieťaťa, aby ste zistili, či nejaké súčasné lieky prispievajú k refluxu.

UPOZORNENIE:
Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.

REFLUX A AUTIZMUS VO VÝSKUME
PREVALENCIA A IDENTIFIKÁCIA REFLUXU U DETÍ S AUTIZMOM

V tejto štúdii rodičia dokončili skríning 17 položiek, aby zistili, či ich deti s autizmom majú niektorú z bežných gastrointestinálnych porúch spojených s autizmom.
Táto skríningová metóda identifikovala deti s jednou alebo viacerými z týchto porúch so senzitivitou 84 %, špecificitou 43 % a pozitívnou prediktívnou hodnotou 67 %.
Tento skríningový nástroj by mohol byť nápomocný pri identifikácii gastrointestinálnych problémov u detí, ktoré sú veľmi malé, neverbálne alebo ktoré majú ťažkosti s vyjadrením zdroja svojej bolesti.
Táto metóda rodičovského skríningu zistila, že približne 30 % detí s autizmom zažíva reflux.

REFLUX A DRÁŽDIVOSŤ
Deti s autizmom s refluxom vykazovali nevysvetliteľnú podráždenosť častejšie (43 % prípadov) ako deti s autizmom, ktoré reflux nemali (13 % prípadov).
Táto štúdia naznačuje, že diagnostika a podniknutie krokov na zlepšenie refluxu môže byť užitočné pri riešení podráždenosti u detí s autizmom.

Referencie:
Heifert TA, Susi A, Hisle-Gorman E, et al. Feeding Disorders in Children With Autism Spectrum Disorders Are Associated With Eosinophilic Esophagitis. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2016;63(4):e69-e73. doi:10.1097/MPG.0000000000001282
Baird DC, Harker DJ, Karmes AS. Diagnosis and Treatment of Gastroesophageal Reflux in Infants and Children. Am Fam Physician. 2015;92(8):705-714.

Gastrointestinal (GI) Problems in Children with Autism. The Place for Children with Autism. https://theplaceforchildrenwithautism.com/autism-blog/gastrointestinal-gi-problems-in-children-with-autism. Published October 3, 2019. Accessed September 30, 2021.
Margolis KG, Buie TM, Turner JB, et al. Development of a Brief Parent-Report Screen for Common Gastrointestinal Disorders in Autism Spectrum Disorder. J Autism Dev Disord. 2019;49(1):349-362. doi:10.1007/s10803-018-3767-7
Wasilewska J, Klukowski M. Gastrointestinal symptoms and autism spectrum disorder: links and risks – a possible new overlap syndrome. Pediatric Health Med Ther. 2015;6:153-166. Published 2015 Sep 28. doi:10.2147/PHMT.S85717
McElhanon B, Sharp, Karpen S, McCracken C. Gastrointestinal symptoms in autism spectrum disorder: A meta-analysis. Pediatrics. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24777214/. Accessed October 2021.
Madra M, Ringel R, Margolis KG. Gastrointestinal issues and autism spectrum disorder. Child and adolescent psychiatric clinics of North America. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32471598/. Accessed October 2021.
Denham JM, ed. Gastroesophageal Reflux (for Parents) – Nemours Kidshealth. KidsHealth. https://kidshealth.org/en/parents/gerd-reflux.html. Published January 2021. Accessed September 30, 2021.
Horvath K, Perman JA. Autism and gastrointestinal symptoms. Curr Gastroenterol Rep. 2002;4(3):251–258.
Neiworth-Petshow EM, Baldwin-Sayre C. Naturopathic Treatment of Gastrointestinal Dysfunction in the Setting of Parkinson’s Disease. Integr Med (Encinitas). 2018;17(4):44-50.
Acid Reflux: Q&A with GI Specialist Tim Buie. Autism Speaks. https://www.autismspeaks.org/expert-opinion/acid-reflux-qa-gi-specialist-tim-buie. Accessed September 30, 2021.

Autor:
Nina Pavlovičová