PROTEÍNY
Proteín/ bielkoviny sú životne dôležité pre správny rast a vývoj, ako aj zdravie kostí a svalov. Kvôli preferenciám textúry sa selektívni jedáci môžu vyhýbať jemným bielkovinovým potravinám, ako je mäso. Deti s ASD môžu mať problémy s trávením bielkovín, čo môže potenciálne spôsobiť gastro-intestinálne ťažkosti a problémy so správaním.

RÝCHLE FAKTY
Proteíny sa nachádzajú v každej bunke tela, podieľajú sa takmer na každej bunkovej činnosti, od budovania, opravy a udržiavania buniek až po skladovanie, prepravu a používanie potravín, ktoré jete. Bielkoviny tvoria päťdesiat percent suchej hmotnosti tela.
Proteíny sa tiež podieľajú na regulácii chuti do jedla, príjmu potravy a telesnej hmotnosti a zloženia. Niektoré štúdie tiež ukázali, že bielkoviny zohrávajú úlohu pri regulácii krvného tlaku, metabolizme uhľohydrátov a tukov, pri stavbe kostí a napomáhajú imunitnému systému.
Stavebné kmene bielkovín sa nazývajú aminokyseliny.
Proteíny sú tvorené unikátnou kombináciou rôznych aminokyselín.

Existujú dva typy aminokyselín:
esenciálne a neesenciálne.
=> Esenciálne aminokyseliny sa v tele nevytvárajú a MUSIA byť dodávané v strave. Toto sú: Fenylalanín, valín, tryptofán, treonín, izoleucín, metionín, histidín, arginín, lyzín, leucín.

=> Neesenciálne aminokyseliny vznikajú v tele a nie je potrebné ich získavať zo stravy.

Proteíny možno kategorizovať ako kompletné a neúplné proteíny.
Kompletné bielkoviny majú správne množstvo esenciálnych aminokyselín, ktoré telo potrebuje. Patria sem všetky živočíšne bielkoviny okrem želatíny.
Nekompletné bielkoviny neobsahujú žiadnu alebo viac esenciálnych aminokyselín alebo majú zlú rovnováhu aminokyselín. Patria sem všetky potraviny rastlinného pôvodu okrem sóje.
To neznamená vyhýbať sa potravinám, ktoré obsahujú neplnohodnotné bielkoviny!
Proteíny sa môžu navzájom dopĺňať. Napríklad fazuľa má nízky obsah metionínu, ale vysoký obsah lyzínu a ryža má nízky obsah lyzínu, ale vysoký obsah metionínu. Keď sa spoja, vytvoria kompletný proteín.
Príklady diétnych bielkovín zahŕňajú lepok (pšenica), srvátka (mliečna bielkovina), kazeín (mliečna bielkovina), albumín (vajcia), sója, arašidy a hovädzie mäso.

ZDROJE PROTEÍNOV
Živočíšne (všetky kompletné bielkoviny)
=> Hydina
=> Hovädzie a bravčové mäso
=> Ryby
=> Grécky jogurt a tvaroh
=> Vajcia
=> Mlieko a syr
Na rastlinnej báze
=> Kompletné bielkoviny
=> Tofu a tempeh
=> Edamame
Nekompletné bielkoviny
=> Strukoviny, orechy a semená
=> Orechové maslá
Doplnkové proteíny (vytvárajú kompletný proteín)
=> Ryža s fazuľou
=> Arašidové maslo na pšeničnom toaste

ODPORÚČANÝ PRÍJEM
Odporúčania týkajúce sa bielkovín sú založené na odporúčanej diéte (RDA), čo je priemerná denná úroveň príjmu dostatočná na splnenie výživových odporúčaní takmer všetkých (97 – 98 %) zdravých jedincov. Potrebné množstvo bielkovín sa líši podľa veku a hmotnosti v kilogramoch. Pozrite si referenčné rozsahy na výpočet potrieb vášho dieťaťa alebo použite kalkulačku nižšie.

Dojčatá = 1,5 g/kg/deň
1-3 roky = 1,1 g/kg/deň
4-13 rokov = 0,95 g/kg/deň
14-18 rokov = 0,85 g/kg/deň
18+ rokov = 1,1g/kg/deň

Príklad: Výpočet potreby bielkovín u 4-ročného dievčatka, ktoré váži 18,2 kilogramov:
18,2 kg x 0,95 = 17,3 gramov bielkovín denne.

NEDOSTATOČNÁ SPOTREBA PROTEÍNOV
Príjem príliš malého množstva bielkovín a/alebo kalórií môže mať za následok bielkovinovo-energetickú podvýživu. Keď príjem bielkovín nestačí, bielkoviny v potrave sa využívajú skôr na energiu ako na ich dôležitejšie úlohy v tele.

Nízko-bielkovinové diéty môžu spôsobiť stukovatenie pečene, zhoršiť trávenie a znížiť svalovú hmotu a hmotnosť.
Deti, ktoré sú vyberavé, môžu byť ohrozené konzumáciou príliš malého množstva bielkovín. Tí, ktorí jedia nízko-bielkovinové diéty, môžu nahradiť bielkoviny sacharidmi a tukmi, čím sa zvýši kalorický príjem.

NADMERNÁ KONZUMÁCIA PROTEÍNOV
Jesť príliš veľa bielkovín v takom rozsahu, že to znižuje príjem iných základných živín, môže viesť k nezdravej a nevyváženej strave.
Diéta s vysokým obsahom bielkovín môže zvýšiť riziko srdcových chorôb, obličkových kameňov, osteoporózy a niektorých druhov rakoviny.
Vysoký príjem bielkovín v ranom detstve je spojený s rizikom nadváhy alebo obezity v neskoršom veku.
Deti, ktoré sú vyberavé, môžu byť ohrozené konzumáciou príliš veľkého množstva bielkovín. Konzumácia stravy s vysokým obsahom bielkovín, predovšetkým z mäsa, rýb a hydiny s vysokým obsahom bielkovín, môže vytlačiť iné potraviny bohaté na živiny a vlákninu.

DOPLNKY
Informácie o proteínových doplnkoch nájdete v článku k proteínovým doplnkom.

PROTEÍN A AUTIZMUS VO VÝSKUME
OPIOIDNÉ REAKCIE NA URČITÉ PROTEÍNY
Lepok a kazeín
Dva nutričné proteíny glutén (pšenica) a kazeín (mliečne výrobky) sa metabolizujú na dva peptidy: gluteomorfín a kazomorfín.
Ukázalo sa, že tieto peptidy sa viažu na opiátové receptory v nervovom systéme a napodobňujú účinky opiátových liekov. Existujú špekulácie, že tieto opioidné peptidy vznikajúce pri trávení vedú k vyššej aktivite v endogénnom opioidnom systéme, ktorý je spojený so symptómami autizmu. Toto je známe ako teória nadbytku opioidov.
Deti s autizmom, ktoré majú poruchy GI, ktoré vyskúšali bezlepkovú a bezkazeínovú diétu, preukázali zlepšenie správania/temperamentu, fyziologických symptómov a sociálneho správania v porovnaní s deťmi s autizmom, ktoré nemajú poruchy GI. Viac informácií nájdete v článku o bezlepkovej a bezkazeínovej diéte.

TRÁVENIE PROTEÍNOV PRI AUTIZME
Deti s autizmom môžu mať zníženú tráviacu kapacitu bielkovín, pri ktorej majú menšiu aktivitu tráviacich enzýmov. Toto je hlavná zložka GI symptómov spojených s autizmom. V dôsledku nedostatku enzýmov môžu bielkoviny, ktoré nie sú strávené, prechádzať cez črevá a dostať sa do krvi, čo môže spôsobiť symptómy zvláštneho správania/ seba-stimulačného správania/ podráždenosti.

PRÍJEM PROTEÍNOV PRI AUTIZME
Jedna štúdia zistila, že deti s autizmom konzumujú menej bielkovín v porovnaní s deťmi, ktoré autizmom netrpia.