PROBIOTIKÁ
Probiotiká sú živé baktérie alebo kvasinky, ktoré prirodzene žijú vo vašom tele a na ňom. Probiotiká sú prospešné pre naše trávenie, imunitný systém, zdravie čriev a môžu byť obzvlášť dôležité pre deti s PAS. Výskumné štúdie medzi autizmom a probiotikami ukazujú sľubné výhody.

RÝCHLE FAKTY
– Probiotiká sú živé baktérie a kvasinky, ktoré sa často vyskytujú v mikrobióme na alebo v našom tele (ako sú črevá, ústa alebo koža).
– Probiotiká sa živia vlákninou, nazývanou prebiotiká, takže strava bohatá na vlákninu môže podporovať zdravý rast baktérií v čreve.
– Cieľom probiotík alebo „dobrých“ baktérií je podporiť rast zdravých baktérií v čreve, vytlačiť zlé baktérie a priniesť rovnováhu medzi rôznymi kmeňmi baktérií.
– Probiotiká možno nájsť vo fermentovaných potravinách, ako je jogurt, kefír, kombucha a fermentovaných potravinách, ako je kyslá kapusta a kyslé uhorky Môžu byť tiež získané užívaním probiotického doplnku.
– Deti s autizmom majú vyššiu mieru gastrointestinálnych problémov a bakteriálnej dysbiózy. Probiotiká môžu byť relatívne nízkorizikové a nákladovo efektívne na zvládnutie GI symptómov u detí s ASD.
– Predpokladá sa, že probiotiká zmierňujú progresiu autizmu a znižujú kognitívne a behaviorálne deficity.

Dôležité faktory pri výbere probiotík:
– obsahujú najmenej 10 miliárd CFU
– obsahujú aspoň 5 rôznych druhov baktérií
– bonus obsahujú aj prebiotiká
– neobsahujú aditíva

VÝHODY PROBIOTÍK
Probiotiká môžu mať nasledujúce výhody:
– Podporia imunitný systém
– Pomáhajú pri trávení (a môže pomôcť pôsobiť proti poškodeniu lepku na priepustnosť čriev)
– Spravujú a/alebo riešia gastrointestinálne problémy
Podporujte zdravie mozgu prostredníctvom osi črevo-mozog, zlepšite správanie, spánok a reč.
Pomoc pri hojení deravého čreva a/alebo dysbiózy.
Probiotika znižujú zápal čriev a zlepšuje integritu čreva.

ZDROJE PROBIOTÍK
Probiotiká nájdete vo fermentovaných potravinách
Probiotiká možno nájsť aj v doplnkoch stravy (pozri nižšie)

PROBIOTICKÝ DOPLNOK
Tu je 6 vecí, ktoré treba hľadať v probiotickom doplnku:

Obsahujú najmenej 10 miliárd CFU (jednotiek tvoriacich kolónie) – keďže naše črevá majú v danom čase miliardy alebo bilióny živých baktérií, je dôležité doplniť ich dávkami dostatočne vysokými na to, aby to ovplyvnilo, najmä ak má vaše dieťa príznaky GI. Začnite v menších dávkach/slabších probiotikách a postupne zvyšujte.
Hľadajte probiotiká ktoré ideálne obsahujú aspoň 5 kmeňov baktérií – Ako sme diskutovali vyššie, kľúčom k črevným baktériám je rovnováha, takže chceme rôzne baktérie.
Testované treťou stranou – Je dôležité vedieť, čo je vo vašom doplnku, takže testovanie treťou stranou je nevyhnutné, aby ste sa uistili, že vaše probiotikum je aktívne a obsahuje baktérie v množstvách uvedených na obale.
Kmene, ktoré treba hľadať:
Lactobacillus acidophilus, rhamnosus GG, reuteri
Saccharomyces boulardii (drožďové probiotikum)
Bifidobacterium.
Bez alergénov – bez lepku, mliečnych výrobkov, sóje, kukurice.
Bonus: Obsahuje prebiotiká, ktoré poskytujú vlákninu pre výživu probiotík. Nazývajú sa „synbiotiká“.
Viac o probiotikách v našom e-shope.

PRÍKLADY BEŽNÝCH PROBIOTICKÝCH DOPLNKOV ZAHŔŇAJÚ:
Existuje ,mnoho probiotík na trhu a ak chcete tie správne tak hľadajte tie, ktoré sú bez akýchkoľvek aditív, tie ktoré obsahujú čo najviac rôznych druhov baktérií a tie ktoré sú aspoň 5 miliárd CFU alebo vyššie.
Kmeň Streptococcus, sa vo všeobecnosti neodporúča deťom s PANS/PANDAS.
Majte na pamäti, že niektoré probiotiká obsahujú aj vitamín A a zinok, takže si dvakrát skontrolujte, či neprekračujete horný limit týchto živín.

PROBIOTIKÁ A AUTIZMUS VO VÝSKUME
KONFLIKTNÉ INFORMÁCIE + PROBLÉMY S PROBIOTICKÝM VÝSKUMOM

Existuje protichodný výskum o tom, či probiotiká môžu alebo nemôžu zmierniť symptómy správania. Na oboch stranách argumentu existujú výskumné štúdie, ktoré ukazujú, že buď zlepšujú problémy so správaním s ASD, alebo nemajú žiadny účinok.
Vo všeobecných štúdiách neexistuje štandardizovaný režim probiotík, pričom väčšina štúdií používa viacero rôznych kmeňov a koncentrácií probiotík a rôzne trvanie liečby. Potrebujeme viac štúdií, ktoré sú konzistentné vo svojom režime vrátane koncentrácií, kombinácie kmeňov a trvania používania.

PROBIOTIKA A PRÍZNAKY AUTIZMU
Predpokladá sa, že probiotiká zmierňujú progresiu autizmu a znižujú kognitívne a behaviorálne deficity.
U detí s ASD môže byť dysfunkcia GI spojená s vyššou mierou podráždenosti, hnevu, agresívneho správania a porúch spánku. Keďže probiotiká sú relatívne nízkorizikovou nefarmakologickou možnosťou, ktorá je sľubná, probiotiká môžu byť účinným a nákladovo efektívnym spôsobom na zvládnutie GI problémov.
Dospeli sme k záveru, že probiotiká majú priaznivé účinky na behaviorálne aj GI prejavy ASD. Probiotiká (nefarmakologická a relatívne bezriziková možnosť) by sa mohli odporučiť deťom s PAS ako adjuvantná liečba.

POTENCIÁLNE VÝHODY PROBIOTÍK
Probiotiká napomáhajú tráveniu lepku a pôsobia proti poškodeniu lepku a priepustnosti čriev.
Znižujú zápal čriev a zlepšujú integritu čreva a symptómy GI a ASD.
Pre ASD by sa mali stanoviť účinné probiotické kmene a protokoly využitia.
Priaznivé pre zdravie mozgu prostredníctvom osi črevo-mozog.

DETI S PAS MAJÚ ABNORMÁLNE ČREVNÉ BAKTÉRIE
Deti s ASD mali nižšie hladiny Bifidobacterií a vyššie hladiny Lactobacillus, čo naznačuje nerovnováhu prospešných baktérií.
Keď sa fekálne baktérie detí s autizmom porovnali s ich zdravými súrodencami a nepríbuznými zdravými deťmi, deti s PAS obsahovali vyšší výskyt Clostridium histolyticum skupiny, čo sú známi producenti toxínov. U zdravých autistických súrodencov sa ukázalo, že majú strednú úroveň tejto baktérie.
Deti s ASD majú nižšie hladiny druhov Bifidobacterium a Akkermansia muciniphila.
Ďalší výskum nájdete v článku o dysbióze.

Autor:
Nina Pavlovičová