PREMNOŽENIE KVASINIEK
Premnoženie kvasiniek možno nájsť až u takmer 60 % detí s autizmom a u viac ako dvojnásobku detí bez autizmu. Toto premnoženie môže zhoršiť správanie a iné symptómy.
Často však zostáva nediagnostikované a neliečené.
Riešenie kvasiniek kombináciou stravy, doplnkov a zmeny životného štýlu je najúspešnejší spôsob ako to vyliečiť a predísť ich budúcim výskytom.

Výskum:
RÝCHLE FAKTY

Zdravé črevo (mikrobióm) je osídlené kvasinkami aj baktériami a malo by byť vo vzájomnej zdravej rovnováhe. Mnoho detí s PAS má nevyvážený mikrobióm, čo môže znamenať, že kvasinky alebo baktérie (alebo oboje) nie sú v poriadku a prevláda ich patogénna skupina.
Táto nerovnováha často vedie k premnoženiu kvasiniek. Nerovnováha baktérií sa nazýva črevná dysbióza.
Existuje mnoho rôznych kmeňov kvasiniek, ktoré sú v gastrointestinálnom trakte, hoci Candida je najbežnejším druhom, ktorý prerastá a spôsobuje príznaky.
Kvasinky môžu rásť kdekoľvek na tele, ale uprednostňujú teplé, vlhké a tmavé oblasti, vďaka čomu je črevo ideálnym miestom na rast. Môže tiež rásť v ústach, na koži, na nechtoch a vaginálne u žien.
Premnoženie kvasiniek môže zvýšiť symptómy a spôsobiť zmeny v správaní u detí s autizmom vrátane mozgovej hmly, hyperaktivity, problémov so spánkom a nevhodného smiechu. Môže byť tiež hlavným prispievateľom k gastrointestinálnym problémom a môže tiež prispieť k vyberavému jedeniu.
Medzi obľúbené jedlá kvasiniek patrí cukor a škrob (napríklad biely chlieb a cestoviny, sladkosti, cukríky, keksíky, mliečne výrobky, atď.).
Keď dôjde k premnoženiu kvasiniek, môže to spôsobiť, že hostiteľ (jedinec s kvasinkami) bude túžiť po týchto potravinách a doslova má tunelové videnie iba pre tieto potraviny. Začína sa začarovaný kruh túžby po cukre, jednoduchých sacharidoch a škrobových potravinách, ktoré kŕmia kvasinky, pomáhajú im rásť a potom túžia po stále väčšom množstve cukru. Narušiť tento kolobeh diétou a doplnkami stravy je najlepší spôsob, ako prirodzene zbaviť črevo kvasiniek.

Predpokladá sa, že premnoženie kvasiniek je bežnejšie pri určitých poruchách/ochoreniach vrátane autizmu, ADHD, obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD), záchvatov, depresie, fibromyalgie, pervazívnej vývojovej poruchy (PDD), Downovho syndrómu, schizofrénie, migrény, Alzheimerovej choroby, zápalu čriev, Crohnova choroba a celiakií.

Správne zvládnutie premnoženia kvasiniek často zahŕňa použitie zmeny stravy, doplnkov a zmeny životného štýlu (pozrite si všetky naše odporúčania v časti „Ďalšie kroky“ nižšie).

PRÍČINY PREMNOŽENIA KVASINIEK:
– Užívanie antibiotík
– Dysfunkčný imunitný systém
– Zlé trávenie alebo nízka žalúdočná kyselina (hypochlórhydria)
– Diéty s vysokým obsahom cukru alebo škrobu
– Dysbióza (nerovnováha baktérií)

ZNAKY/PRÍZNAKY
Gastrointestinálne:
– Hnačka
– Zápcha
– Bolesť brucha
– Plyn a stolica
– Nafúknuté brucho
Neurologické:
– Mozgová hmla alebo zmätok
– Bolesti hlavy
– Únava
– Problémy so spánkom
– Nepozornosť
– Hyperaktivita
– Hnev a agresivita
– Neprimeraný smiech alebo pišťanie
– Zvýšená zmyslová citlivosť
– Túžba po potravinách s vysokým obsahom cukru alebo škrobov
Fyzické:
– Ekzém, plienková vyrážka alebo atletická noha
– Ústny drozd
– Opakujúce sa infekcie uší
– Vyrážky a praskliny medzi kĺbmi, prstami na rukách alebo nohách
– Opakujúce sa vaginálne kvasinkové infekcie u žien
– Niektorí uvádzajú bolesti kĺbov, ale dôkazy sú slabé

REAKCIE „DIE OFF“ KVASINIEK -ICH ÚMRTNOSŤ (HERXHEIMEROVE REAKCIE)
Keď dôjde k usmrteniu kvasiniek alebo baktérií (buď prostredníctvom bylín alebo antibiotík/antimykotik), môže dôjsť k reakcii nazývanej „Die-Off“ alebo „Herxheimer“ reakcie. To môže spôsobiť triašku, zvýšenie teploty a zosilnenie kožných vyrážok.
U detí s autizmom môže spôsobiť výrazné zhoršenie symptómov, ktoré sa vyrieši samo, keď sa telo zbaví toxických plynov alebo toxických vedľajších produktov. Mnohí rodičia si všimnú príznaky, ako je mozgová hmla, vyrážky, kožné pustuly alebo nespavosť.

Odporúčame v žiadnom prípade nepoužívať antibiotiká ale použiť detox ako je GI-Detox (viac informácií nájdete nižšie v časti „Ďalšie kroky“ v časti „Úvahy o doplnkoch“.

VÝŽIVOVÉ KVASINKY VS. CANDIDA
Ak ste sa už stretli s premnožením Candida albicans u svojho dieťaťa, už len počutie slova „kvasinky“ vás pravdepodobne prinúti zostať ďaleko! Nutričné kvasinky a Candida sú však dva rôzne a nesúvisiace typy kvasiniek.

C. albicans je normálnou súčasťou ľudského mikrobiómu – táto kvasinka je však veľmi oportunistická a pri vhodných podmienkach môže prerásť. Nadmerný rast môže mať za následok symptómy, ako je mozgová hmla, intenzívna chuť na cukor a škrob, čo môže spôsobiť ekzém a ďalšie.

Nutričné kvasinky sú neaktívnou formou Saccharomyces cerevisiae. Toto nie je rovnaký typ kvasiniek ako Candida. Aj keď ide o kmeň kvasiniek, nutričné kvasinky nie sú živým produktom, ktorý živí premnoženie C. albicans.
Celkovo možno povedať, že nutričné kvasinky nie sú niečo, čo by spôsobilo premnoženie kvasiniek alebo zhoršilo infekciu Candida.

TESTOVANIE PREMNOŽENÝCH KVASINIEK
Kvasinky sa dajú zistiť cez stolicu, moč alebo z krvného vyšetrenia- živá kvapka krvi.
Na vyšetrenie sa môžete objednať u nás v Rehab Centre, kde Vám z odobratia krvi ( z prsta) pomocou mikroskopu pozrieme výskyt kvasiniek, parazitov, toxických látok a veľa iného.
– Viac v sekcií služby- Kvapka živej krvi.

Odporúčania:
Výživové opatrenia pri premnožení kvasiniek

POTRAVINY NA JEDENIE
– Zamerajte sa na ovocie s nízkym obsahom fruktózy, ako sú citróny, limetky, bobule a hrušky. Ostatné ovocie jedzte s mierou a to najlepšie do 14:00 aby nenastal proces kvasenia alebo sa im úplne vyhnite.
– Konzumujte neškrobovú zeleninu, ako je listová zelenina (špenát, kel, rukola atď.), artičoky, brokolica, ružičkový kel, kapusta, zeler, uhorka, baklažán, cibuľa, paradajky a cuketu.
– Konzumujte zrná s nízkym obsahom škrobu, ako je pohánka, proso, ovos, quinoa a múky bez obilnín, ako je mandľová múka, cícerová múka alebo kokosová múka.
– Konzumujte organické, chudé bielkoviny ako pečené kurča, vajcia zo zeleného chovu, divoký losos, morka a chudé hovädzie mäso kŕmené trávou.
– Konzumujte nízko plesňové orechy a semená ako mandle, kokos, ľan, lieskové orechy, slnečnicové semienka
– Fermentované potraviny ako kimchi a kyslá kapusta.
– Zdravé tuky ako avokádo, olivy, nerafinovaný kokosový olej, ľanový olej, extra panenský olivový olej, sezamový olej
– Byliny a koreniny ako čierne korenie, soľ, škorica, kôpor, cesnak, zázvor, oregano, rozmarín, paprika, kurkuma, tymian
– Nápoje bez kofeínu, ako sú bylinkové čaje, filtrovaná voda, domáce mandľové mlieko, kokosové mlieko a voda s citrónom alebo limetkou

POTRAVINY, KTORÉ TREBA ZNÍŽIŤ ALEBO SA VYHNÚŤ
– Ovocie s vysokým obsahom fruktózy, ako sú banány, datle, hrozienka, hrozno a mango
– Škrobová zelenina ako biele zemiaky, mrkva, reďkovky, cvikla, sladké zemiaky
– Zrná s vysokým obsahom škrobu a lepku, ako je pšenica, jačmeň, raž, kukurica, ryža a komerčné obilné múky
– Orechy a semená s vysokou plesňou, ako sú arašidy, kešu, pekanové orechy a pistácie
– Mliečne výrobky- mlieko, jogurty a najmä syry
– Cukor a umelé sladidlá ako trstinový cukor, kukuričný sirup, med, javorový sirup, melasa, agáve
– Niektoré koreniny ako kečup, sójová omáčka, biely ocot, BBQ omáčka, chren, majonéza
– Kofeín a sladké nápoje, ako sú kofeínové čaje, káva, energetické nápoje, sóda,
– Ovocný džús

Ak dodržiavate alebo začínate s bezlepkovou a bezkazeínovou diétou, je bežné nahrádzať lepok a potraviny obsahujúce kazeín množstvom potravín s vysokým obsahom cukru a sacharidov, čo môže zvýšiť výskyt kvasiniek. Zamerajte sa na plnohodnotné potraviny, ktoré sú prirodzene bez lepku a kazeínu.
Zamerajte sa na potraviny podporujúce imunitu, ktoré obsahujú vitamín C, zinok a vitamín A na zlepšenie imunitnej funkcie proti kvasinkám.
V prípade potreby sa na nás obráťte a s výberom potravín či nadstavením správnej diéty Vám radi pomôžeme.

ÚVAHY O DOPLNKU PROTI PREMNOŽENIU KVASINIEK
– Probiotiká vo vysokých dávkach, najmä Saccharomyces boulardii
– Bylinky/botanické prípravky môžu byť veľmi účinné proti kvasinkám. Niektoré zahŕňajú:
o Extrakt z grapefruitových jadierok
o Extrakt z olivových listov
o Oreganový olej
o Cesnakový extrakt
o Kyselina kaprylová
o Kyselina undecylénová
o MCT olej
o Čajovníkový olej
o Bylinné kombinácie

Radi používame bylinné kombinácie, ako je Biocidin, na liečbu kvasiniek. Jedno kolo liečby často trvá 2-3 mesiace a v závislosti od osoby môže trvať 1-3 kolá.
V závažných prípadoch môže lekár odporučiť farmaceutické antimykotikum. Nystatín sa často odporúča, pretože zostáva v gastrointestinálnom trakte.
Môže byť dobrý nápad skombinovať aj väzobné činidlo súčasne s ošetrením kvasiniek, pretože to môže pomôcť znížiť reakcie odumierania. Naše obľúbené spojivo je GI-Detox, pretože obsahuje aktívne uhlie aj bentonitový íl. Dávky budú závisieť od veľkosti a veku, ale vo všeobecnosti začíname 1/2 kapsulou.
Zvážte tráviace enzýmy na podporu správneho trávenia.

ÚVAHY O ŽIVOTNOM ŠTÝLE PROTI PREMNOŽENIU KVASINIEK
o Dostaňte sa čo najviac von, aby ste zvýšili vitamín D, ktorý je životne dôležitou živinou pre imunitný systém a črevá.
o Nájdite registrovaného dietológa alebo praktického lekára, ktorý vie o autizme a prepojení čreva a mozgu, aby vás podporil počas tejto cesty a liečby
( Obrátiť sa môžete na nás alebo si prípadne nájdite niekoho, kto Vám lokálne lepšie vyhovuje)
o Buďte trpezliví a dôslední. Kvasinky môžu byť ťažko zvládnuteľným zvieraťom a niekedy si vyžaduje niekoľko kôl liečby alebo rôznych prístupov v priebehu času.
o Zvážte použitie komplexnej analýzy krvi (naše obľúbené spomenuté vyššie) na monitorovanie kvasiniek. Odporúčame testovať každých 3-6 mesiacov.
o Antibiotiká používajte len v nevyhnutných prípadoch. Poraďte sa so svojím lekárom o svojich preferenciách a opýtajte sa, či existujú iné prirodzené možnosti.
o Vymeňte mokré plienky a mokré plavky tak rýchlo alebo tak často, ako je to možné. Po spotení alebo kúpaní sa nezabudnite dobre osušiť.

UPOZORNENIE: Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.

Premnoženie kvasiniek a autizmus vo výskume
PREVALENTNOSŤ PREMNOŽENIA KVASINIEK V AUTIZME

Vysoká frekvencia prítomnosti gastrointestinálnych kvasiniek (druh Candida ) bola preukázaná u 57,5 % pacientov s ASD.
Výskyt Candidy bol viac ako dvojnásobný v skupine s autizmom ako v neurotypickej skupine
Vysoká miera hojnosti Candida bola spojená so skupinou subjektov postihnutých hlavne autizmom, čo naznačuje, že Candida by skutočne mohla hrať úlohu v zmenenej mikrobiálnej komunite spojenej s autistickými subjektmi.

Plazmové anti-C. pozitivita protilátok albicans indikuje súčasné alebo predchádzajúce premnoženie tohto druhu húb. Pozitivita bola zistená u 36,5 % detí s ASD oproti 14,3 % u typicky sa vyvíjajúcich kontrol.
GI dysfunkcia bola zistená u približne polovice detí s ASD, ktoré boli pozitívne na Candidu.

ĎALŠIE OTÁZKY SPOJENÉ S KVASINKAMI V AUTIZME
o Nedávne správy naznačujú, že rast Candidy, najmä Candida albicans, v črevách môže spôsobiť nižšiu absorpciu sacharidov a minerálov a vyššie hladiny toxínov, o ktorých sa predpokladá, že prispievajú k autistickému správaniu.
o Jedna štúdia naznačila, že je možné, že zmeny črevnej mikroflóry pri ASD by mohli viesť k expanzii populácie Candida, ktorá by zabránila úplnej obnove štruktúry bakteriálnej komunity.
o Candida albicans uvoľňuje v gastrointestinálnom trakte kyselinu propiónovú aj amoniak, čo môže viesť k produkcii beta-alanínu, chemickej látky podobnou zložením kyseline gama-aminomaslovej (GABA), inhibičnému neurotransmiteru, o ktorom sa ukázalo, že je prítomný vo vyšších množstvo u autistických pacientov. Ak Beta-alanín, prekročí hematoencefalickú bariéru, môže tiež blokovať receptorové miesta pre GABA, čím sa vytvorí ešte viac GABA na dosiahnutie rovnováhy.

OŠETRENIE KVASINIEK
Manipulácia s črevným mikrobiómom probiotikami môže byť terapeutickou stratégiou s potenciálom zmierniť gastrointestinálne (GI) komorbidity a zlepšiť psychosomatické symptómy.
V dvojito zaslepenom, placebom kontrolovanom pilotnom výskume 56 ambulantných pacientov so schizofréniou, probiotická liečba významne znížila protilátky proti C. albicans počas 14-týždňového obdobia štúdie u mužov, ale nie u žien.

TREBA VYKONAŤ VIAC VÝSKUMU
Hoci u ľudí s PAS jednoznačne chýba skúmanie rodu Candida a celého kráľovstva húb, štúdie poukazujú na dôležitú prítomnosť tohto žánru v tejto skupine. Konkrétne vo výsledkoch zistených v tomto prehľade vyniká najvyššia prevalencia C. albicans u detí s PAS. Stále je však málo známe o účasti druhov Candida a iných druhov húb na gastrointestinálnych symptómoch a symptómoch ASD u detí s ASD.
Trendy výskumu nám zatiaľ ukazujú, že deti s PAS vykazovali vyššiu abundanciu rodov Roseburia a Candida a nižšiu početnosť rodov Dialister, Bilophila, Veillonella, Streptococcus, Coprococcus a Prevotella, ale na potvrdenie potrebujeme ďalší výskum.

REFERENCIE:
Strati F, Cavalieri D, Albanese D, De Felice C, Donati C, Hayek J, Jousson O, Leoncini S, Renzi D, Calabrò A, De Filippo C. New evidences on the altered gut microbiota in autism spectrum disorders. Microbiome. 2017 Feb 22;5(1):24. doi: 10.1186/s40168-017-0242-1. PMID: 28222761; PMCID: PMC5320696.
Kantarcioglu AS, Kiraz N, Aydin A. Microbiota-Gut-Brain Axis: Yeast Species Isolated from Stool Samples of Children with Suspected or Diagnosed Autism Spectrum Disorders and In Vitro Susceptibility Against Nystatin and Fluconazole. Mycopathologia. 2016 Feb;181(1-2):1-7. doi: 10.1007/s11046-015-9949-3. Epub 2015 Oct 6. PMID: 26442855.
Iovene MR, Bombace F, Maresca R, Sapone A, Iardino P, Picardi A, Marotta R, Schiraldi C, Siniscalco D, Serra N, de Magistris L, Bravaccio C. Intestinal Dysbiosis and Yeast Isolation in Stool of Subjects with Autism Spectrum Disorders. Mycopathologia. 2017 Apr;182(3-4):349-363. doi: 10.1007/s11046-016-0068-6. Epub 2016 Sep 21. PMID: 27655151.
Butler T. The Jarisch-Herxheimer Reaction After Antibiotic Treatment of Spirochetal Infections: A Review of Recent Cases and Our Understanding of Pathogenesis. Am J Trop Med Hyg. 2017 Jan 11;96(1):46-52. doi: 10.4269/ajtmh.16-0434. Epub 2016 Oct 24. PMID: 28077740; PMCID: PMC5239707.
Andreo-Martínez P, García-Martínez N, Sánchez-Samper EP, Martínez-González AE. An approach to gut microbiota profile in children with autism spectrum disorder. Environ Microbiol Rep. 2020 Apr;12(2):115-135. doi: 10.1111/1758-2229.12810. Epub 2019 Nov 27. PMID: 31713352.
Burrus CJ. A biochemical rationale for the interaction between gastrointestinal yeast and autism. Med Hypotheses. 2012 Dec;79(6):784-5. doi: 10.1016/j.mehy.2012.08.029. Epub 2012 Sep 26. PMID: 23021572.
Severance EG, Gressitt KL, Stallings CR, Katsafanas E, Schweinfurth LA, Savage CLG, Adamos MB, Sweeney KM, Origoni AE, Khushalani S, Dickerson FB, Yolken RH. Probiotic normalization of Candida albicans in schizophrenia: A randomized, placebo-controlled, longitudinal pilot study. Brain Behav Immun. 2017 May;62:41-45. doi: 10.1016/j.bbi.2016.11.019. Epub 2016 Nov 18. PMID: 27871802; PMCID: PMC5373951.
Hughes HK, Ashwood P. Anti-Candida albicans IgG Antibodies in Children With Autism Spectrum Disorders. Front Psychiatry. 2018 Nov 26;9:627. doi: 10.3389/fpsyt.2018.00627. PMID: 30534090; PMCID: PMC6275220.
Martínez-González AE, Andreo-Martínez P. The Role of Gut Microbiota in Gastrointestinal Symptoms of Children with ASD. Medicina (Kaunas). 2019 Jul 26;55(8):408. doi: 10.3390/medicina55080408. PMID: 31357482; PMCID: PMC6722942.
Andreo-Martinez P, Garcia-Martinez N, Quesada-Medina J, Sanchez-Samper EP, Martinez-Gonzalez AE. Candida spp. en la microbiota intestinal de las personas con autismo: revision sistematica [Candida spp. in the gut microbiota of people with autism: a systematic review]. Rev Neurol. 2019 Jan 1;68(1):1-6. Spanish. PMID: 30560982.

Autor:
Nina Pavlovičová