OMEGA 6
Omega-6 je esenciálna mastná kyselina, ktorá sa podieľa na štruktúre a aktivite bunkových membrán, ako aj na vývoji mozgu.
Vzhľadom na skutočnosť, že mnohé potraviny obsahujú omega-6 aj omega-3 spolu, môže byť náročné spojiť účinky samotných omega-6 vo výskumných štúdiách. Zameranie sa na pomer omega-6 v strave s dôrazom na alternatívne zdroje tukov je kľúčové.

PREJSŤ NA VÝSKUM
RÝCHLE FAKTY
Dve hlavné formy Omega 6 mastných kyselín (tiež označované ako n-6) zahŕňajú:
=> Kyselina linolová – LA
Prevládajúcou omega-6 v strave je kyselina linolová, ktorá tvorí asi 6 % celkového energetického príjmu.
=> Kyselina arachidónová – AA
Kyselina arachidónová sa tvorí premenou LA alebo z niekoľkých zdrojov potravy, ako sú zvieratá kŕmené obilím, z mliečnych výrobkov alebo z vajec.
Omega-6 mastná kyselina je polynenasýtený tuk a považuje sa za základnú živinu, pretože si ju ľudské telo nedokáže vytvoriť. Keď sa jedia s mierou, namiesto nasýtených tukov, môžu byť prospešné, ale keď sa konzumujú vo veľkých množstvách, môžu pôsobiť zápalovo.
Pri zvažovaní príjmu omega-6 je dôležité mať na pamäti pomer omega-6 a omega-3.
Ideálny pomer omega je 4:1 pre zdravú hladinu živín a prevenciu nežiaducich účinkov.
Spotreba omega-6 mastných kyselín môže byť zvýšená u detí a to najmä u tých s vyberavým stravovacím správaním, kvôli typicky vyššiemu obsahu omega-6 v spracovaných potravinách.
Štúdie ukázali, že kombinované zníženie omega-6 s dodatočným príjmom omega-3 mastných kyselín je účinnejšie pri znižovaní hladín AA ako samotné zníženie omega-6.
Tak isto dnešné, moderné agropodnikanie zohráva veľkú úlohu v obsahu omega-6 a omega-3 mastných kyselín v našich potravinách.

POTRAVINOVÉ ZDROJE OMEGA-6
=> Rastlinné oleje: kukuričný, sójový
=> Margarín
=> Maslo
=> Kokosový olej
=> Orechy a semienka
=> Olej zo semien – arašidový, palmový, slnečnicový (okrem ľanových semien)
=> Mäso: hovädzie, kuracie, bravčové
=> Vajcia
=> Fazuľa
=> Dojčenská výživa

ODPORÚČANÝ PRÍJEM
Tieto odporúčania sú založené na adekvátnom príjme, čo je odporúčaný priemerný denný príjem živín vhodný pre zdravú skupinu alebo populáciu.
Výživové odporučenia pre príjem n-3 a n-6 VNMK nejde však vnímať izolovane ale v kontexte s prímom ostatných živín.

=> Muži
o-6 mesiacov: 4,4 g
7-12 mesiacov: 4,6 g
1-3 roky: 7 g
4-8 rokov: 10 g
9-13 rokov: 12 g
14-18 rokov: 16 g
19-50 rokov: 17 g
51+ rokov: 14 g

=> Ženy
o-6 mesiacov: 4,4 g
7-12 mesiacov: 4,6 g
1-3 roky: 7 g
4-8 rokov: 10 g
9-13 rokov: 10 g
14-18 rokov: 11 g
19-50 rokov: 12 g
51+ rokov: 11 g

NEDOSTATOK OMEGA 6
Nedostatok omega-6 je zvyčajne nezvyčajný. Príznaky nedostatku zahŕňajú:
=> Šupinatú kožu
=> Zakrpatený rast
Trombocytopénia – nízke hladiny krvných doštičiek.
Aj keď je to zriedkavé, jedinci s metabolickými chybami môžu mať nedostatok omega-6 v dôsledku nedostatku enzýmu FADS2.
Deti s autizmom môžu mať nižšie ako priemerné hladiny poly-nenasýtených mastných kyselín v krvi, konkrétne omega-6 kyseliny arachidónovej.

TOXICITA
Hoci neexistujú žiadne priame hodnoty spojené s toxicitou omega-6, nie sú stanovené prípustné horné hladiny príjmu (UL), je dôležité zamerať sa teda na celkový pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín v strave. Západná strava je zvyčajne spojená s vysokými nežiaducimi pomermi 15:1, čo zvyšuje riziko negatívnych účinkov na zdravie.

RIZIKÁ CHRONICKÝCH CHORÔB
=> Obezita – Kyselina arachidónová pôsobí proti procesom vyrovnávania hmotnosti, čo pomáha pri zvyšujúcej sa prevalencii obezity každej generácie prostredníctvom vysokej spotreby omega-6.
=> Inzulínová rezistencia – vysoké hladiny omega-6 AA môžu narušiť rovnováhu signálov hladu, ako aj znížiť inzulínovú rezistenciu, ktorá prispieva k riziku cukrovky.
=> Ischemická choroba srdca – zápal a zvýšená tvorba aterosklerotických platov – nazývaná ateroskleróza, sú spojené s vysokým pomerom omega-6.
=> Bolesti hlavy – Kyselina arachidónová (forma omega-6) sa môže premeniť na zlúčeniny pôsobiace proti bolesti v nervovom a imunitnom systéme a je spojená s chronickými bolesťami hlavy.

VÝŽIVOVÉ DOPLNKY
Omega-6 doplnky nie sú zvyčajne potrebné a môžu sa ľahko konzumovať v bežnej strave. Hladiny Omega-3 by sa mali často zvýšiť a zároveň znížiť spotrebu omega-6 z viac spracovaných zdrojov potravín. Ak sa chcete dozvedieť viac o suplementácii Omega-3, pozrite si článok o omega-3 alebo o rybom oleji.

UPOZORNENIE: Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.

OMEGA- 6 A AUTIZMUS VO VÝSKUME
OMEGA-6 A ZÁPAL

V nadmernom množstve môže omega-6 podporovať zápalové procesy vrátane alergických reakcií, chronických ochorení a neurozápalov.
Štúdia na myšiach s pomerom omega-6 20:1, 4:1 a 1:1 ukázala, že najnižší pomer viedol k zlému cholesterolu a zápalu.

OMEGA A SENZORICKÉ SPRACOVANIE
Jedna štúdia, ktorá merala doplnky omega-3 a omega-6 u batoliat s ASD narodených predčasne, ukázala pozitívne (aj keď nie významné) prínosy pri redukcii správania spojené s poruchou senzorického spracovania u niektorých detí.

OMEGA A PORUCHY NÁLADY
Štúdia na rizikových jedincoch hodnotila vzťah vysokého pomeru omega-6 a nízkeho pomeru omega-3 k rozvoju porúch nálady vrátane úzkosti a depresie.
Zvýšené pomery omega 6 boli pozorované so zvýšeným rizikom depresie, ale na určenie významnosti je potrebný ďalší výskum.