MCT OLEJ
MCT olej je tukový doplnok používaný na zvýšenie kalórií, reguláciu hmotnosti, zmiernenie zápchy a kontrolu záchvatov. Z týchto dôvodov môže byť MCT olej vhodnou potravinou pre niektoré deti s autizmom.

VÝSKUM
RÝCHLE FAKTY

MCT znamená triglyceridy so stredným reťazcom, čo je typ nasýteného tuku, ktorý naše telo veľmi ľahko absorbuje. Po absorpcii do krvného obehu sa MCT posielajú do pečene, kde sú metabolizované a použité na energiu.
MCT môžu byť tiež nazývané mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom alebo MCFA.
Tuky sa skladajú z atómov uhlíka a vodíka. Tuky so stredne dlhým reťazcom obsahujú 6-12 atómov uhlíka. Niektoré bežné mastné kyseliny so stredne dlhým reťazcom zahŕňajú:
• Kyselina kaprylová
• Kyselina kaprinová
• Kyselina laurová

PREČO JE MCT OLEJ UŽITOČNÝ?
Existujú mastné kyseliny s krátkym, stredným a dlhým reťazcom.
Čím kratší je reťazec mastných kyselín, tým je pre naše telo ľahšie absorbovateľný, pretože môžu obísť trávenie v našom gastrointestinálnom trakte. To je dôležité pre ľudí, ktorí majú gastrointestinálne problémy alebo problémy s malabsorpciou.

Tuky sú nevyhnutné pre mnohé telesné funkcie vrátane správnej funkcie bunkových membrán, produkcie hormónov a zdravia nášho mozgu a nervového systému. Ľudia, ktorí nedokážu správne absorbovať iné tuky, sú vystavení riziku celého radu problémov, ako je nedostatok živín, hormonálna nerovnováha / poruchy nálady a neúmyselné chudnutie.
Jedným z bežných vedľajších účinkov MCT oleja je hnačka. To môže byť prospešné pre jednotlivcov, ktorí bojujú so zápchou. Ak sa zavádza pomaly a užíva sa v malých dávkach, môže pomôcť uvoľniť črevá bez spôsobenia hnačky.

AKÉ SÚ VÝHODY MCT OLEJA?
Medzi výhody patrí:
• Prírastok hmotnosti u osôb s malabsorpciou tukov
• Chudnutie u ľudí s nadváhou/obezitou
• Zlepšená absorpcia živín, najmä vitamínov A, D, E a K pre ľudí s gastrointestinálnymi problémami alebo malabsorpciou tukov.
• Podpora črevného mikrobiómu a zlepšenie priepustnosti čreva
• Zdroj tuku pre ketogénne diéty, ktoré sa ukázali ako užitočné pre ľudí s epilepsiou a záchvatovými poruchami
• Prirodzené antibakteriálne a antivírusové vlastnosti
• Potenciálne zníženie zápalu
• Zlepšené kognitívne funkcie

ZDROJE MCT OLEJA
MCT možno nájsť v rôznych množstvách v potravinách, ktoré obsahujú tuky, ako sú kokosové orechy a kokosový olej, palmový olej, plnotučné mliečne výrobky.
Čistý MCT olej je koncentrovaná forma MCT a zvyčajne sa získava z kokosových orechov alebo palmového ovocia a môže sa užívať ako doplnok v tekutej forme alebo vo forme kapsúl. Zvyčajne je bez farby a zápachu.

UŽÍVANIE MCT OLEJA:
MCT olej by sa mal do stravy pridávať pomaly, aby sa predišlo tráviacim ťažkostiam, hnačke alebo nechcenému prírastku hmotnosti. Dobrým pravidlom by bolo začať s ½ lyžičky denne a postupne podľa potreby zvyšovať. To sa dá ľahšie urobiť s tekutým doplnkom ako s kapsulou.

UPOZORNENIE:
Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.

MCT OLEJ A AUTIZMUS VO VÝSKUME
ZÁPAL
Mitochondriálna produkcia prozápalových cytokínov bola znížená a protizápalový cytokín bol zvýšený pomocou MCT oleja na myšom modeli.

ZDRAVIE ČRIEV
MCT, o ktorom sa predtým zistilo, že podporuje katabolizmus lipidov, výdaj energie a chudnutie, môže zlepšiť metabolické zdravie prostredníctvom svojej schopnosti zlepšiť črevný ekosystém a priepustnosť.

ZÁCHVATY
Mnohým pacientom s epilepsiou, ktorí nie sú vhodní na CKD alebo upravenú Atkinsovu diétu alebo liečbu s nízkym glykemickým indexom, bude prospešná modifikovaná ketogénna diéta s MCT olejom.
Modifikovaná bezlepková ketogénna diéta s doplnkovým MCT je potenciálne prospešnou možnosťou liečby na zlepšenie základných znakov poruchy autistického spektra.
Dieťa s autizmom a epilepsiou, ktoré po obmedzenej reakcii na iné intervencie po regresii do autizmu dostalo bezlepkovú ketogénnu diétu bez kazeínu s použitím MCT oleja ako hlavného zdroja tuku a preukázalo výrazné zlepšenie autistických a zdravotných symptómov .

REFERENCIE:
Isaacs CE, Litov RE, Thormar H. Antimicrobial activity of lipids added to human milk, infant formula, and bovine milk. J Nutr Biochem. 1995;6(7):362-6.
Yu S, Go GW, Kim W. Medium Chain Triglyceride (MCT) Oil Affects the Immunophenotype via Reprogramming of Mitochondrial Respiration in Murine Macrophages. Foods. 2019;8(11):E553.
Liu YM, Wang HS. Medium-chain triglyceride ketogenic diet, an effective treatment for drug-resistant epilepsy and a comparison with other ketogenic diets. Biomed J. 2013;36(1):9-15.
Herbert MR, Buckley JA. Autism and dietary therapy: case report and review of the literature. J Child Neurol. 2013;28(8):975-82.
Lee RWY, Corley MJ, Pang A, et al. A modified ketogenic gluten-free diet with MCT improves behavior in children with autism spectrum disorder. Physiol Behav. 2018;188:205-11.
Azzam R, Azar NJ. Marked Seizure Reduction after MCT Supplementation. Case Rep Neurol Med. 2013;2013:809151.
St-Onge MP, Bosarge A. Weight-loss diet that includes consumption of medium-chain triacylglycerol oil leads to a greater rate of weight and fat mass loss than does olive oil. Am J Clin Nutr. 2008;87(3):621-6.
Saeadi R, Ghorbani Z, Shapouri Moghaddam A. The effect of massage with medium-chain triglyceride oil on weight gain in premature neonates. Acta Med Iran. 2015;53(2):134-8.
Rebello CJ, Keller JN, Liu AG, Johnson WD, Greenway FL. Pilot feasibility and safety study examining the effect of medium chain triglyceride supplementation in subjects with mild cognitive impairment: A randomized controlled trial. BBA Clin. 2015;3:123-5.
Rial SA, Karelis AD, Bergeron KF, Mounier C. Gut Microbiota and Metabolic Health: The Potential Beneficial Effects of a Medium Chain Triglyceride Diet in Obese Individuals. Nutrients. 2016;8(5):E281.
Ota M, Matsuo J, Ishida I, et al. Effects of a medium-chain triglyceride-based ketogenic formula on cognitive function in patients with mild-to-moderate Alzheimer’s disease. Neurosci Lett. 2019;690:232-6.

Autor:
Nina Pavlovičová