KALÓRIE
Primárnou funkciou kalórií je poskytnúť telu energiu. Ukázalo sa, že deti s PAS konzumujú príliš veľa alebo príliš málo kalórií/živín, a preto sa ukázalo, že sú vystavené zvýšenému riziku nadváhy/obezity alebo podvýživy.

RÝCHLE FAKTY
Kalórie dodávajú telu energiu. Naše telá prijímajú kalórie zo všetkých potravín, aby správne fungovali a sú potrebné.
Kalórie, ktoré vidíte na potravinových obaloch, sú v skutočnosti kilokalórie skrátene kcal.
Kalória je mernou jednotkou, ktorá popisuje, koľko energie by bolo potrebné na zvýšenie 1 kg vody o 1 stupeň Celzia.
Naše telo využíva kalórie z potravy tromi spôsobmi:
~10% kalórií sa využíva na trávenie
~20% na fyzickú aktivitu
~70% pre základnú metabolickú funkciu

ZDROJE KALÓRIÍ
Kalórie pre makroživiny:
=> Tuk: 9 kalórií / gram alebo ( 38KJ)
=> Sacharidy: 4 kalórie/g (17KJ)
=> Bielkoviny: 4 kalórie/g (17KJ)

Nie všetky kalórie fungujú rovnako. Sacharidy s vysokým obsahom vlákniny odolávajú tráveniu aj vstrebávaniu, takže poskytujú menej energie.

Napríklad: 100 kalórií špenátu dodá telu menej energie ako 100 kalórií skonzumovaných zemiakovými lupienkami
Hoci tuk má najviac kalórií na gram, je to dôležitá makroživina, ktorá môže pomôcť pri vývoji a funkcii mozgu.
Preto je v dodržiavaní zdravej výživy viac ako len počítanie kalórií. Dôležitú úlohu zohráva aj výber potravín bohatých na živiny.

ODPORÚČANÝ PRÍJEM
Tieto odporúčania sú založené na odporúčanej racionálnej strave, čo je priemerná denná úroveň príjmu dostatočná na splnenie výživových odporúčaní takmer všetkých (97 – 98 %) zdravých jedincov.

Poznámka: Kalórie sú skrátené kcal (skratka pre kilokalorie). Kilogram je skratka kg. Ak chcete vypočítať potrebu kalórií vášho dieťaťa, vydeľte jeho hmotnosť číslom 2,2 a potom ju vynásobte množstvom kalórií špecifikovaným nižšie pre jeho vek.

Dojčatá/deti
o-6 mesiacov: 85-100 kcal/kg
7-12 mesiacov: 80-82 kcal/kg
1-3 roky: 80-85 kcal/kg
4-8 rokov: 60-70 kcal/kg

Muži
9-13 rokov: 45-50 kcal/kg
14-18 rokov: 35-40 kcal/kg

Ženy
9-13 rokov: 40-45 kcal/kg
14-18 rokov: 30-35 kcal/kg

Tento zoznam je odporúčaním, ale každý človek je jedinečný v určovaní presného množstva kalórií, ktoré potrebuje. Úroveň fyzickej aktivity, vek, veľkosť tela, zdravie črevných baktérií a hladina enzýmov sú len niektoré z faktorov, ktoré určujú počet kalórií, ktoré jednotlivec potrebuje.

PODSPOTREBA KALÓRIÍ
K podvýžive dochádza pri nedostatočnej spotrebe živín a/alebo energie.
Konzumácia príliš malého množstva kalórií môže viesť k nízkej energii, únave a dysfunkcii tela.
Nedostatok rozmanitej stravy môže spôsobiť nedostatok energie a živín.
Ukázalo sa, že deti s ASD vo veku 4-11 rokov prijímajú výrazne menej energie, vitamínu A, vitamínu C a zinku. Pravdepodobne to súvisí s prevalenciou abnormálneho / selektívneho stravovacieho správania u detí s ASD.
U jedincov s ASD je o 70 % vyššia pravdepodobnosť, že sa u nich prejavia gastrointestinálne problémy, ako je hnačka, zápcha, potravinová citlivosť, alergie a intolerancie (pozri: Potravinové reakcie).
Gastrointestinálne problémy môžu prispieť k nižšej spotrebe kalórií v dôsledku nepohodlia a malátnosti.
Medzi príznaky podvýživy patrí únava, závraty a strata hmotnosti.
Rizikové faktory podvýživy sú jedinci so selektívnym stravovaním alebo atypickým stravovacím správaním. Toto je tiež známe ako „vyberavý jedák“. Toto môže byť bežný jav u detí s PAS. Jedna štúdia ukázala, že 70 – 90 % rodičov s dieťaťom s diagnózou ASD uviedlo, že ich dieťa je selektívne alebo vyberavo. Ak si chcete prečítať viac o vyberavom stravovaní, kliknite na článok o vyberavom stravovaní.

Nedostatok rozmanitej stravy môže spôsobiť nedostatok živín. Jedna štúdia ukázala, že selektívni jedáci mali výrazne vyššiu pravdepodobnosť nedostatku jednej alebo viacerých živín.
Jedinci užívajúci antipsychotické lieky bežne používané na liečbu úzkostných porúch. Patrí medzi nich trieda liekov nazývaných inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SRI), u ktorých sa preukázalo, že spôsobujú nedostatok chuti do jedla.

NADMERNÁ SPOTREBA KALÓRIÍ
Nadmerná spotreba energie alebo nedostatok fyzickej aktivity alebo kombinácia oboch môže spôsobiť nahromadenie nadbytočného telesného tuku alebo tukového tkaniva.
Tí, ktorí sú klasifikovaní ako ľudia s nadváhou/obezitou, sú vystavení zvýšenému riziku dysfunkcie inzulínu, cukrovky, kardiovaskulárnych ochorení, niektorých druhov rakoviny a iných chronických ochorení.
Medzi jednotlivcov so zvýšeným rizikom nadmernej spotreby kalórií patria tí, ktorí uvádzajú:
=> Ťažkosti so spánkom
=> Selektivita potravín
=> Fyzická nečinnosť

DOPLNKY
Ak má vaše dieťa podváhu a chcete zvýšiť spotrebu kalórií, zvážte potraviny bohaté na živiny, ako sú tuky a oleje (obsahujú 9 kalórií/gram oproti 4 kalóriám/gram bielkovín a sacharidov). Príklady zahŕňajú avokádo, orechy a zdravé oleje. Ďalšie príklady nájdete v tučnej poznámke. MCT olej je doplnok, ktorý možno použiť na zvýšenie kalórií v strave.

Môžete tiež zvážiť pridanie proteínových doplnkov na zvýšenie príjmu kalórií. Pre niektoré deti môže byť jednoduchšie kalórie vypiť, ako ich zjesť.

Ak má vaše dieťa nadváhu alebo obezitu, nezabudnite, že nie všetky kalórie pôsobia na telo rovnako. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny môžu zvýšiť sýtosť alebo pocit plnosti v porovnaní s potravinami s nižším obsahom vlákniny s rovnakým obsahom kalórií. Pridanie väčšieho množstva potravín alebo doplnkov s vysokým obsahom vlákniny môže regulovať hladinu cukru v krvi, znížiť riziko chronických ochorení a podporiť zdravú váhu. Prečítajte si viac o suplementácii vlákniny v článku o vláknine.

Kalórie a autizmus vo výskume.
V súčasnosti neexistujú žiadne štúdie o autizme a kalóriách, hoci existujú rôzne štúdie, ktoré merajú podváhu a nadváhu u detí s autizmom.

OBEZITA A AUTIZMUS
Jedna štúdia zistila, že deti vo veku 2-5 rokov s ASD boli častejšie klasifikované s nadváhou alebo obezitou.
Viaceré štúdie ukázali prevalenciu obezity u detí s PAS a významné dôsledky, ktoré to môže mať na zdravie, vrátane prevalencie kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky.

PODVÝŽIVA A AUTIZMUS
Jedna štúdia ukázala, že deti vo veku 6-11 rokov boli často klasifikované ako deti s podváhou.

KVALITA POTRAVÍN A AUTIZMUS
U detí s PAS bola väčšia pravdepodobnosť, že budú klasifikovaní ako selektívni alebo vyberaví jedáci ako ich typicky sa rozvíjajúci rovesníci. Viaceré štúdie ukazujú, že hoci je kalorický príjem približne rovnaký ako u typicky sa vyvíjajúcich jedincov, ukázalo sa, že jedinci s ASD si vyberajú menej výživné potraviny, ktoré môžu viesť k nedostatku.
Jedna štúdia zistila, že deti s ASD konzumujú v priemere 20% bielkovín menej vo svojej strave.