Hyperaktívna porucha pozornosti (ADHD)
ADHD je jednou z najčastejších neuro-vývinových porúch v detstve a je najčastejšou súbežnou diagnózou u detí s autizmom. Deti s ADHD majú často problém venovať pozornosť, kontrolovať impulzívne správanie alebo byť hyperaktívne. Výživa a životný štýl môžu byť obzvlášť dôležité pri zvládaní ADHD.

RÝCHLE FAKTY
ADHD je najčastejšou súbežnou diagnózou u detí s autizmom.
Odhaduje sa, že 20 – 50 % detí s ADHD spĺňa kritériá ASD, zatiaľ čo odhadom 30 – 80 % detí s ASD spĺňa kritériá ADHD.
Deti s ADHD majú jeden, ak nie všetky z nasledujúcich príznakov:
1. Nepozornosť
2. Hyperaktivita
3. Impulzívnosť
ADHD má 3 rôzne prezentácie:
* Prevažne nepozorný: Väčšina symptómov spĺňa kritériá nepozornosti, hoci nepretrváva žiadna hyperaktivita-impulzivita po dobu 6 mesiacov.
* Prevažne hyperaktívna impulzívnosť: Väčšina symptómov spĺňa kritériá pre hyperaktívnu impulzívnosť, ale nie nepozornosť po dobu 6 mesiacov.
– Kombinovaná prezentácia: Symptómy oboch kritérií nepozornosti a hyperaktivity boli prítomné najmenej po dobu 6 mesiacov.

ADHD často pretrváva až do dospelosti. Na diagnostiku ADHD u dospelých a dospievajúcich vo veku 17 rokov alebo starších je potrebných iba 5 symptómov namiesto 6, ktoré sú potrebné pre mladšie deti.
Príznaky môžu vo vyššom veku vyzerať inak. Napríklad u dospelých sa hyperaktivita môže javiť ako extrémny nepokoj alebo vyčerpanie aktivitou.
Takmer dve tretiny (64 %) detí s ADHD má aj inú mentálnu, emocionálnu alebo behaviorálnu poruchu, ako je porucha správania, úzkosť, depresia, autizmus alebo Tourettov syndróm.
Deti s ADHD môžu mať zmeny v imunitnom systéme alebo zvýšený oxidačný stres, čo môže viesť k symptómom ADHD. Antioxidanty môžu byť vhodné na pomoc pri oxidačnom strese.
Stravovacie návyky, ako je znížený príjem ovocia, zeleniny a mastných rýb a zvýšený príjem cukru, sladkostí a rýchleho občerstvenia, môžu zvýšiť riziko ADHD.

ZNAKY/PRÍZNAKY
Podľa CDC môže dieťa s ADHD:

– Často zabúdajte alebo strácajú veci
– Hovoria príliš veľa
– Robia chyby z nepozornosti alebo zbytočne
riskujú
– Ťažko odolávajú pokušeniu
– Majú problém striedať sa ( najmä v škole,
v športových aktivitách)
– Ťažko vychádzajú s ostatnými

KROKY K ZLEPŠENIU
VÝŽIVOVÉ OPATRENIA PRI ADHD
– Zvážte vylúčenie umelých potravinárskych farbív.
– Pozrite sa na možné potravinové reakcie, ktoré by mohli spôsobiť hyperaktivitu alebo nepozornosť.
– Konzumujte bielkoviny pri každom jedle, aby ste podporili neurotransmitery a vyrovnali hladinu cukru v krvi.
– Zrušte používanie pesticídov (ako je glyfosát) a vyberte si organické produkty, ak je to možné.
– Zvláštny dôraz klaďte na príjem potravín obsahujúcich metylované vitamíny B, ako je folát a vitamín B12. Príjem potravín obsahujúcich minerály ako zinok, železo a horčík. Môžete tiež zvážiť suplementáciu multivitamínu a omega-3 mastných kyselín.
– Zvýšte množstvo potravín bohatých na antioxidanty, ako sú bobule, listová zelenina a škorica, kurkuma, chlorella, raw kakao. Antioxidačné doplnky zahŕňajú okrem iného glutamín, vitamín E a CoQ10. Zvýšenie antioxidantov v strave môže byť u detí s ADHD terapeutické.
– Stredomorská strava môže znížiť riziko ADHD, ktorá zahŕňa stravu bohatú na zeleninu, ovocie, orechy, fazuľu a celé zrná v kombinácii s hydinou, vajcami a rybami.

ÚVAHY DOPLNKOV PRE ADHD
Gastrointestinálne problémy, ako je premnoženie kvasiniek a dysbióza, môžu spôsobiť mozgovú hmlu alebo nepozornosť. Zvážte potraviny a doplnky, ktoré môžu podporiť črevá, ako sú fermentované potraviny, probiotiká, vláknina a prebiotiká.
Zvážte metylované vitamíny B, ako je folát a vitamín B12. Minerály ako zinok, železo a horčík. Môžete tiež zvážiť multivitamín a omega-3 mastné kyseliny.
Neurotransmiter, ako je GABA, L-theanín alebo L-tyrozín
Horčík môže byť terapeutický pri znižovaní hyperaktivity.

ÚVAHY O ZMENE ŽIVOTNÉHO ŠTÝLU PRE ADHD
– Usilujte sa o 60 minút fyzickej aktivity každý deň- (športovanie, plávanie, futbal, prechádzka, bicyklovanie, koníky.- individuálne podľa preferencie dieťaťa. )
– Životný štýl s nízkym obsahom toxínov
Po pravde: žijeme v toxickom svete. Existuje veľa vecí, ktoré nemôžeme zmeniť (napríklad naša genetika), ale veľa vecí v našom prostredí môžeme ovládať! Deti s autizmom (a potenciálne ADHD) môžu mať zníženú schopnosť detoxikovať sa zo svojho prostredia, preto môže byť obmedzenie vystavenia toxínom mimoriadne prospešné (pre celú vašu rodinu!)
Ak chcete viesť životný štýl s nízkym obsahom toxínov, môžete zvážiť:
– Filtrácia vody, na odstránenie 82 toxických chemikálií vrátane olova, chrómu 6, chlóru a chlóramínu, fluoridu,
vírusov, patogénnych baktérií, ťažkých kovov, liečiv a nespočetné množstvo ďalších kontaminantov.
– Filtrácia vzduchu
– Netoxické čistiace prostriedky
– Netoxické produkty osobnej starostlivosti (šampóny, kondicionéry, pleťové vody, zubné pasty atď.)
– Vyberte si netoxické vône vo svojom dome a jeho okolí, ako napríklad používanie esenciálnych olejov.

ADHD vo výskume
SENZORICKÉ SPRACOVANIE A ADHD

Obe deti s diagnózou ASD a ADHD mali zvýšené vzorce senzorického spracovania. Deti s ASD vykazovali najvyššiu mieru rozdielov v orálnom spracovaní, nasledovala ADHD a potom deti, ktoré sa typicky vyvíjali.
Deti, ktoré sú zmyslovo citlivejšie, sú s pribúdajúcim vekom vystavené vyššiemu riziku neustálej vyberavosti.

ADHD DIÉTA
Nízke dodržiavanie diéty bohatej na ovocie, zeleninu, cestoviny a ryžu a nízka konzumácia tučných rýb boli spojené s diagnózou ADHD.
Vyššia frekvencia vynechávania raňajok a jedenia v reštauráciách rýchleho občerstvenia bola spojená s diagnózou ADHD.
Vysoká konzumácia cukru, cukríkov, kolových nápojov a sladených nealkoholických nápojov bola tiež spojená s vyššou prevalenciou diagnózy ADHD.

CVIČENIE
Existujúce predbežné dôkazy naznačujú, že cvičenie môže zlepšiť kognitívnu výkonnosť pozorovanú u ADHD a detí bez ADHD.

GLYFOSÁT
Zatiaľ čo je potrebné vykonať ďalší výskum, súčasný výskum naznačuje, že expozícia pesticídom, dokonca aj na úrovniach, ktoré nespôsobujú akútnu toxicitu, môže patriť medzi multi-faktoriálne príčiny ADHD a ASD.

ANTIOXIDANTY A POLYFENOLY
Deti s ADHD môžu mať zvýšený oxidačný stres a imunitnú dysfunkciu, čo si vyžaduje odstránenie citlivých potravín, zameranie sa na mikrobióm a zvýšenie antioxidantov v strave, preto je dôležité zvážiť diétu na príjem zdraviu prospešných potravín.
Diétne polyfenoly majú napríklad antioxidačné schopnosti, ako aj imunoregulačné účinky, a preto sa javia ako vhodné pri liečbe ADHD.

KONFLIKTNÝ VÝSKUM
Niektoré štúdie naznačujú, že neexistuje žiadny jasný dôkaz, ktorý by podporoval diétne zásahy pri liečbe ADHD. Hoci existujú dôkazy, že deti s ADHD majú menšiu pravdepodobnosť, že sa zapoja do zdravého životného štýlu ako mládež bez ADHD.
Pamätajte, že všetky deti s ADHD alebo autizmom sú jedinečne odlišné, takže každý diskutovaný prístup k výžive nebude prínosom pre každého jednotlivca. Zvážte vyskúšanie jednej zmeny za druhou, aby ste identifikovali výživové zásahy, ktoré sú pre vaše dieťa najvýhodnejšie.

Autor:
Nina Pavlovičová