VEDA OHĽADOM GLUTAMÍNOVÝCH DOPLNKOV PRE AUTIZMUS
Poruchy autistického spektra (ASD) zahŕňajú množstvo neurovývinových deficitov, ktoré sa prejavujú už u detí vo veku jedného roka. Poškodenia ovplyvňujú predovšetkým kognitívny, komunikačný a sociálny vývoj, pričom niektoré oblasti sú narušené viac ako iné. DSM-V definuje autizmus z hľadiska troch úrovní podpory.
• Napríklad deti s PAS úrovne 3 vyžadujú značnú (24/7) podporu. Môžu byť neschopní hovoriť, naučiť sa chodiť sami na toaletu a majú IQ pod 70.
• Deti s diagnózou ASD úrovne 2 môžu komunikovať, používať samy kúpeľňu a navštevovať školy pre autistické deti.
• Najmenej závažnou diagnózou je ASD úrovne 1. Táto úroveň, ktorá sa považuje za „vysoko funkčnú“ formu všetkých ASD, je do istej miery porovnateľná s deťmi a dospelými s Aspergerovou chorobou. Zatiaľ čo inteligencia je normálna alebo vysoká, ľudia s ASD úrovne 1 majú problémy s interakciou s ostatnými rovesníkmi. Môžu hovoriť roboticky, vyhýbať sa očnému kontaktu a robiť zvláštne vyhlásenia v nevhodných časoch.

Zatiaľ čo zdravotnícki pracovníci oficiálne uznali ASD začiatkom 80-tych rokov, sledovanie prevalencie autizmu v sa začalo len pred 20 rokmi. Okrem toho, alarmujúci nárast miery autizmu odvtedy núti lekárov škrabať sa na hlavách, prečo v 21. storočí rýchlo pribúdajú diagnózy autizmu.

GLUTAMÍN PRE AUTIZMUS: ČO HOVORÍ VEDA?
CDC odhaduje, že asi u jedného dieťaťa z každých 10 000 detí bola v 70. rokoch diagnostikovaná neurovývojová porucha, ktorá bola pravdepodobne ASD.
Dnes CDC uvádza, že jedno z každých 68 detí má nejakú formu poruchy autistického spektra. Dôvody pre raketovo rastúcu prevalenciu ASD siahajú od schopnosti lepšie diagnostikovať symptómy v skoršom veku až po vylepšenú štatistickú technológiu.

Rastúci počet výskumníkov striedavo skúma ďalší dôvod ASD – nedostatok dostatočného množstva glutamínu v tele. Predtým, ako budeme hovoriť o niekoľkých klinických štúdiách, ktoré jasne ukazujú priamu koreláciu medzi glutamínom a autizmom, je dôležité vedieť, čo je glutamín a ako poskytuje zdravotné výhody deťom s ASD.

FAKTY O GLUTAMÍNE
Glutamín (GSH) je prirodzene produkovaný telom. Na vývoj potrebuje tri aminokyseliny – glycín, kyselinu glutámovú a cysteín – a možno ich nájsť takmer vo všetkých telesných tkanivách.
GSH je silný antioxidant, detoxikátor a lapač voľných radikálov nevyhnutný pre elimináciu prítomnosti škodlivých látok, ktoré sa dostávajú do tela. V štúdiách sa ukázalo, že GSH rýchlo odstraňuje stopy ťažkých kovov, pesticídov/herbicídov, znečistenia životného prostredia a priemyselných chemikálií v krvnom obehu a telesných tkanivách.
GSH podporuje náš imunitný systém poskytovaním dodatočnej ochrany proti vírusom, baktériám a iným choroboplodným patogénom.

Trvalý nedostatok glutamínu je primárnou príčinou oxidačného stresu, ktorý môže ovplyvniť rozvoj rakoviny, cukrovky, srdcového infarktu, ochorenia pečene a Alzheimerovej choroby.
Oxidačný stres je typ zápalu, ku ktorému dochádza, keď je nerovnováha antioxidantov (ako glutamínu ) a voľných radikálov (molekúl, ktoré spôsobujú rýchle starnutie a smrť buniek) začne napádať telo. Zatiaľ čo mierny zápal je niekedy potrebný na boj s infekciami, trvalý oxidačný stres môže podporovať širokú škálu chorôb a porúch.

Strava, životný štýl a genetika sú už známe ako spúšťače oxidačného stresu. V poslednom desaťročí však výskumníci zisťujú, že environmentálne faktory ako žiarenie, znečistenie, ťažké kovy a chemikálie v pôde a vode môžu byť ešte viac zodpovedné za nárast oxidačného stresu a chronických chorôb.

Skorá výskumná štúdia zahŕňajúca autizmus a oxidačný stres bola publikovaná začiatkom roku 2004, čo naznačuje, že deti s ASD abnormálne metabolizovali meď a železo. Autori si tiež mysleli, že „zvýšený oxidačný stres by mohol hrať patologickú úlohu pri poruchách autistického spektra“.

V priebehu niekoľkých rokov začali ďalšie štúdie hodnotiť možnosť, že by oxidačný stres mohol byť hlavným faktorom pri rozvoji autizmu. Štúdia z roku 2012 publikovaná v Current Medicinal Chemistry uvádza, že deti s autizmom mali neustále „znížené hladiny glutamínu v dôsledku vysokého oxidačného stresu“. Autori dospeli k záveru, že „tí, ktorí majú ASD, sú ovplyvnení nerovnováhou medzi ich antioxidačným a oxidačným stresovým systémom, čo je stav, ktorý možno liečiť suplementáciou glutamínu“.

AKÉ SÚ VÝHODY GLUTAMÍNU PRE DETI S AUTIZMOM?
Štúdia z roku 2020 publikovaná v Neurochemical Research opísala výsledky trojmesačnej, placebom kontrolovanej, randomizovanej klinickej štúdie, v ktorej sa postupne zvyšovali hladiny glutamínu u 33 autistických detí. „Významné zlepšenia“ na škále opakovaného správania, škále sociálnej odozvy a škále kontrolného zoznamu aberantného správania boli hlásené u všetkých detí.

Väčšina rodičov uvádza, že v priebehu šiestich až ôsmich týždňov po podaní glutamínu zmiešanému s vodou alebo iným vhodným nápojom svojmu dieťaťu zaznamenali zníženie nasledujúceho správania:
– Mávanie rukami a kývanie telom
– Menej sa rozčuľovali nad malými zmenami v rutine
– Sústredenejší, keď s nimi niekto hovorí
– Menej prípadov podráždenosti, náladovosti a intenzívnych reakcií na zmyslové podnety
– Zníženie hyperaktívneho a nepozorného správania

Keďže doplnky glutamínu aktívne minimalizujú oxidačný stres v tele vášho dieťaťa, začnú sa zlepšovať aj kognitívne, komunikačné a sociálne zručnosti. Mozog potrebuje na normálne fungovanie viac kyslíka a energie ako ktorýkoľvek iný orgán v tele. Pre správny rast a vývoj je mozog malého dieťaťa obzvlášť závislý od prijímania dostatočného množstva kyslíka a energie. Keď oxidačný stres spôsobený nízkym obsahom glutamínu narúša bunkovú komunikáciu a signalizáciu v mozgu autistického dieťaťa, dieťa bude prirodzene trpieť deficitmi reči, učenia, sústredenia a inými kognitívnymi problémami.

Autor:
Nina Pavlovičová