AKO PRIRODZENE ZBAVIŤ DIEŤA DEPRESIÍ
„Deti s autizmom sú vystavené vyššiemu riziku úzkosti a depresie ako bežná populácia. Výživa môže pomôcť predchádzať úzkosti a zvládať ju, najmä keď sa zameriava na hlavnú príčinu.“

Úzkosť je bežným javom u detí s poruchou autistického spektra. V skutočnosti výskum ukazuje, že deti s autizmom majú vysokú mieru úzkosti a depresie, pričom deti s diagnózou vysoko -funkčného autizmu majú najväčšie riziko.
Zistilo sa, že dospelí s autizmom sú takmer trikrát úzkostlivejší ako dospelí s iným mentálnym postihnutím. Medzi symptómy úzkosti patrili obsedantno-kompulzívna porucha, panika a agorafóbia, separačná úzkosť a generalizovaná úzkostná porucha.

Závažnosť úzkosti môže byť veľmi ovplyvnená stravou. Zatiaľ čo príčiny úzkosti sa často pripisujú deficitom sociálnych zručností vedúcich k sociálnej úzkosti, ako aj fyziologickému nadmernému vzrušeniu, rastúci výskum naznačuje, že os čreva a mozgu je hlavným faktorom, ktorý treba zvážiť pri závažnosti úzkosti.

Baktérie v GI trakte môžu aktivovať nervové dráhy a signalizačné systémy centrálneho nervového systému (CNS), ktoré môžu spôsobiť zvýšenie úrovne úzkosti a depresie. Vidíme súvislosť medzi závažnosťou úzkosti alebo depresie a nízkou hladinou horčíka v plazme. Ukázalo sa dokonca, že nízky obsah horčíka súvisí s dysforickou náladou a poruchami spánku, čo ďalej dokazuje, že strava môže hrať hlavnú úlohu pri prevencii a liečbe úzkosti a depresie.

Zmeny životného štýlu môžu byť tiež užitočné pri zvládaní úzkosti. Príklady zahŕňajú esenciálne oleje, čas strávení v prírode a iné praktiky.
Je dôležité zvážiť hlavnú príčinu úzkosti u jedinca s autizmom, pretože zanedbávanie riešenia základnej príčiny úzkosti (nedostatok živín, zdravie čriev, nedostatok sociálnych zručností atď.) môže viesť k dlhodobému zlému zvládaniu úzkosti.
Ideálne je vykonať testovanie, ak je to možné, na riešenie biochemických nerovnováh.
V našej ponuke môžete nájsť testovanej živej kvapky krvi, (viac v sekcií služby, v článku živá kvapka krvi.)

Ak nemôžete vykonať biomedicínske testovanie, nižšie je zopár nápadov, ktoré vám pomôžu prirodzene upokojiť vaše nervózne dieťa (alebo vás!)

1. ZVÝŠTE HORČÍK
Horčík je životne dôležitý minerál, ktorý je zodpovedný za stovky procesov v tele vrátane výroby energie, slúži ako kofaktor pre enzýmy, pripisuje sa syntéze DNA a bielkovín, ovplyvňuje homeostázu vitamínu D a vápnika, bunkovú signalizáciu a transport iónov dovnútra a von. Nízky obsah horčíka môže byť spôsobený nízkym príjmom potravy, gastrointestinálnymi poruchami (hnačka, IBS, malabsorpcia, celiakia atď.), nadmerným príjmom zinku, diétami s veľmi nízkym obsahom bielkovín a niektorými liekmi.

Niektoré potraviny sú prirodzeným zdrojom horčíka, ako je zelená listová zelenina, orechy, semená, fazuľa a celé zrná. Môžete sa rozhodnúť aj pre doplnkovú formu (pozri v našom e-shope). Odporúčam začať s malou dávkou magnézia a postupne sa prepracovať na vyššie dávky, keďže magnézium môže slúžiť aj ako prírodné preháňadlo.

Štúdie ukazujú, že kombinácia horčíka a vitamínu B6 môže byť sľubnou možnosťou liečby určitých autistických symptómov (hyperaktivita, nepokoj, mozgová hmla/zlá koncentrácia a senzorická citlivosť).

2. SCHÚĽTE SA POD ZÁŤAŽOVÚ PRIKRÝVKU
Záťažové prikrývky sú skvelým spôsobom, ako poskytnúť hlbokú tlakovú stimuláciu, o ktorej je známe, že pri ASD upokojuje. Jedna štúdia ukazuje, že 63 % ľudí uviedlo nižšiu úzkosť po použití zaťaženej prikrývky a že 78 % ľudí uprednostňovalo zaťaženú prikrývku ako upokojujúcu modalitu. Bežný výpočet hmotnosti je 10% telesnej hmotnosti, aj keď vždy odporúčam konzultovať individuálne odporúčanie hmotnosti podľa vášho dieťaťa.

Ukázalo sa tiež, že záťažové prikrývky zvyšujú kvalitu spánku u detí s autizmom, vrátane zaspávania, znižujúceho sa počtu prebudení v noci a predlžujúceho sa trvania spánku. Dokonca to prospelo aj rannému vstávaniu.

3. ZAČNITE S VYSOKO-KVALITNÝM PROBIOTIKOM
Os črevo-mozog sa stala veľkou oblasťou štúdie úzkosti a depresie. Výskum potvrdzuje že os čreva a mozgu môže byť faktorom, ktorý prispieva k závažnosti úzkosti. Baktérie v GI trakte môžu aktivovať nervové dráhy a signalizačné systémy centrálneho nervového systému (CNS), ktoré môžu spôsobiť zvýšenie úrovne úzkosti a depresie. Zásobovanie tela probiotikami formou suplementácie alebo prostredníctvom fermentovaných potravín je skvelý spôsob, ako zvýšiť množstvo prospešných baktérií v čreve. Strava bohatá na vlákninu z celých potravín je tiež skvelým spôsobom, ako nepriamo pestovať prospešné baktérie a pomôcť prirodzene vyvážiť váš mikrobióm.

4. Dostatok spánku
Nemôžem to dostatočne zdôrazni. Spánok je nevyhnutný pre zvládanie nálady, správania a stresu.
Ak má vaše dieťa problémy so spánkom (nie ste sami, viac ako polovica detí s autizmom má jeden alebo viac chronických problémov so spánkom, pozrite článok-poruchy spánku).
Zvážte zmenu stravy, doplnkov stravy alebo prostredia, ktoré pomôžu ku kvalite spánku.

Ak je to oblasť, ktorá skutočne ovplyvňuje vaše dieťa, odporúčam vám prečítať si článok- poruchy spánku.

5. ESENCIÁLNE OLEJE
Aromaterapia môže byť veľmi účinná na uvoľnenie tela a upokojenie mozgu.
Väčšina olejov môže byť rozptýlených vo vzduchu, riedené a aplikovaná na telo alebo vložené do detského kúpeľa. Majte na pamäti, že pre niektoré deti s poruchou zmyslového spracovania to môže mať v skutočnosti opačný účinok a premôcť ich zmysly. Niektoré oleje fungujú pre niektoré deti a pre druhé zasa nie, takže nájsť ten správny pre vaše dieťa je kľúčové.

Moja obľúbená značka je Serenity od Dottery alebo zaberá aj zmes z levandule, oba majú zmesi na spanie aj vo forme roll-ony. Toto je skvelý príklad, kde začať.

Niektoré oleje, ktoré upokojujú a podporujú spánok zahŕňajú:
– Levanduľa
– Rímsky harmanček
– Valeriána lekárska
– Ylang Ylang

Referencie:
Mousain-Bosc M, et al. Magnesium VitB6 Intake Reduces Central Nervous System Hyperexcitability in Children. Journal of the American College of Nutrition: Vol 23 Issue 5. 2004. LINK
Kim JA, Szatmari P, Bryson S: The Prevalence of Anxiety and Mood Problems among Children with Autism and Asperger Syndrome. Saje Journals 2000. LINK
Rosenblatt et al. Relaxation Response–Based Yoga Improves Functioning in Young Children with Autism: A Pilot Study. Liebert Publishing. LINK
Foster J, McVey-Neufeld KA: Gut–brain axis: how the microbiome influences anxiety and depression. Trends in Neurosciences: Volume 36 Issue 5 Pgs 305-312, May 2013. LINK
Pliszka SR, Rogeness GA: Calcium (Ca) and magnesium (Mg) in children with schizophrenia and major depression. Biol Psychiatry 1984;19:871-876.
Gillott A, Standen PJ: Levels of anxiety and sources of stress in adults with autism. Saje Journals 2007 . LINK
Bellini S: The Development of Social Anxiety in Adolescents With Autism Spectrum Disorders. Saje Journals 2006. LINK
Starobrat-hermelin B. [The effect of deficiency of selected bioelements on hyperactivity in children with certain specified mental disorders]. Ann Acad Med Stetin. 1998;44:297-314. LINK
Gillott A, Furniss F, Walter A: Anxiety in High-Functioning Children with Autism. Saje Journals 2001. LINK
Mullen B, et al. Exploring the Safety and Therapeutic Effects of Deep Pressure Stimulation Using a Weighted Blanket. Occupational Therapy in Mental Health Journal: Volume 24 Issue 1. 2008. LINK
Gee BM, et al. Improving sleep quality using weighted blankets among young children with an autism spectrum disorder. IJTR Volume 23 No 4. LINK

Autor:
Nina Pavlovičová